tramways
komentarze
Wpis który komentujesz:

Pierwszy w Polsce tramwaj hybrydowy!W dniu 9 września na swoją pierwszą trasę wyruszył jedyny w Polsce Tramwaj Hybrydowy! Przejechał on nowobudowaną trasą Bemowo — Młociny, która nie ma jeszcze trakcji elektrycznej.

Po próbach ruchowych przewidzianych do końca września tramwaj przekazany zostanie do normalnej eksploatacji z pasażerami, przy czym określone odcinki trasy będzie przejeżdżał z opuszczonym pantografem. Badania w ruchu pasażerskim prowadzone będą do końca bieżącego roku, po czym podjęta będzie decyzja co do ewentualnego przetestowania innych rozwiązań.

Układ elektryczny tramwaju hybrydowego opracował Instytut Elektrotechniki z warszawskiego Międzylesia i wspólnie z Tramwajami Warszawskimi przygotował tramwaj hybrydowy w bardzo krótkim czasie (dwóch miesięcy).

Do przebudowy na układ hybrydowy wybrano eksploatowany od ośmiu lat tramwaj typu 116N o numerze taborowym 3002 (na zdj.) z częściowo niską podłogą i układem elektroenergetycznym również konstrukcji Instytutu.

Układ regulacyjny tramwaju hybrydowego zapewnia optymalne ładowanie akumulatorów podczas hamowania rekuperacyjnego, wspomaganie rozruchu oraz kontrolę stopnia naładowania i rozładowania baterii akumulatorów. Zapewni on całą akumulację energii hamowania, co pozwoli uzyskać duże oszczędności w zużyciu energii.

Pojemność baterii dobrano tak, aby dla przejechania wydzielonego odcinka bez zasilania napięciem sieci trakcyjnej o długości ok. 6 km, np. na Trakcie Królewskim (od Bonifraterskiej do Pl. Unii Lubelskiej), rozładowanie baterii nie było większe niż 30-40%, co ma istotny wpływ na żywotność baterii. Następnie na odcinku ok. 12 km dobywać się będzie dodatkowe doładowanie akumulatorów z sieci trakcyjnej.

Założono, że trwałość baterii będzie wynosiła 4-5 tys. cykli, co powinno zapewnić 1,5-2 lat eksploatacji, ale dopiero prowadzone badania ruchowo-eksploatacyjne pozwolą na praktyczną weryfikację obliczeń.


W Warszawie pojawiły się pierwsze nowe autobusy - są to przegubowe Solarisy Urbino 18. Stacjonują one w zajezdni Ostrobramska


Inni coś od siebie:


Nie można komentować
To stwierdzili inni:
(pomarańczowym kolorem
oznaczeni są użytkownicy nlog.org)
andy | 2005.12.18 22:48:10
Czy to prawda że 112N był początkowo fabrycznie przystosowany do jazdy hybrydowej?