mjuzik
komentarze
Wpis który komentujesz:

Wycieczki krajoznawcze [3]: Londyn

Nie będę udawać, że wiem o co chodzi z dubstepem, po prostu chciałem zaproponować trochę ciekawej muzyki. Zaczęło się od producenta kode9, który prowadzi wytwórnię hyperdub.
Ostatnio zmiksował 'Dubstep AllStars vol.3', który zbiera pochlebne opinie.

Kode 9 robi taką muzykę, że jak pierwszy raz usłyszałem, to aż się ucieszyłem, że można coś świeżego zrobić z istniejących elementów. Kode pogłębia miejski spleen Massive Attack (zwłaszcza z 'No protection'), daje do tego plemienne partie 'bębnów', szeroki oddech, przestrzenność przy wyraźnie zarysowanym motywie rytmicznym, często skrawki wokali. Z małą dozą przesady można by powiedzieć, że tech-dub przestaje być bytem tylko postulowanym.
No a w ogóle szczyt zadymionego klimatu to jego kawałki z wokalistą SpaceApe.
Ten pan bywa porównywany do Benjamina Zephaniaha, który ostatnio przypomniał się płytką z Rodney'em P. [na marginesie: album ten, z początku nawet wciąga, ale mogli wykroić solidną epkę a nie rozwadniać materiał przez jakieś rozmaite 'versiony']. Jest wspaniale rozleniwiony, niepokojący, profetyczny.
Kolejny raz wielkomiejskość cudownie zasila muzykę.

Kode 9 wiele miksuje, najczęściej chyba dla RinseFM, jego miksy można znaleźć na barefiles.com.
dobry jest miks (powala gra z motywem z 'simon says'), który w nazwie, oprócz daty ma Babel, jednak ja go trafiłem na slsku. ten miks też zapowiada się ciekawie.

Kode 9 wydał narazie kilka singli w swej wytwórni i był prezentowany na drugiej części 'Grime' - składanki Rephlexu. Te utwory jakoś mniej mi przypadły do gustu, brakuje im chyba tego specyficznego piętna dubowych chwytów i zagrań.

co do dubstepu to w sonarowej musica a la carte jest krótki opis philipa sherburne'a i całkiem fajna playlista (polecam loefah i skreama), która ma tą zaletę, że szybko się ładuje i nie zawiesza się.

a mp3 lecą tak: Kode 9 feat. Daddi Gee - Spit (dub), miło ruszający kawałek w wersji zdubowanej.
natomiast SpaceApe fajnie prezentuje się w kawałku pt. 'SpaceApe' z albumu projektu (grupy?) Burial (o którym więcej tutaj).
Burial feat. SpaceApe - SpaceApe

Inni coś od siebie:


Nie można komentować
To stwierdzili inni:
(pomarańczowym kolorem
oznaczeni są użytkownicy nlog.org)