mjuzik
komentarze
Wpis który komentujesz:

Podsumowania część czwarta (i ostatnia)

Pierwszy raz jest tak, że nie mam problemu z wybraniem dziesiątki najlepszych płyt, co więcej myślę, że mógłbym podać również drugą dychę płyt, które również są dobre (lub nawet bardzo) ale które jednak nie przebiły się wyżej w moim podsumowaniu.

W kilku przypadkach podejrzewam, że wynika to ze zbyt małej ilości odsłuchów. Nie zakochałem się na dobre we wspominanym "Love me two times" Nmperign i Lescalleeta. Za mało słuchałem "Semisferi" tria Ruth Barberan, Alfredo Costa Monteiro i Ferran Fages (choć wydaje mi się, że nie jest lepsze niż "Atolon" tego składu albo "Octante", gdzie do trójki dołącza Margarida Garcia). I dalej, chyba tylko raz "Berlin" Axela Dornera i Mattina, chyba dlatego, że Dorner mi się przejadł. No i gdyby więcej czasu poświęcić płytce Giuseppe Ielasiego dla Hapny, to też bym się pewnie z nią zaprzyjaźnił bardziej.
W dziesiątce drugiej znalazłyby się na pewno albumy Skreama (self-titled z wykrzyknikiem), "Mystery Revolution" Utona, Sunshine Has Blown (też jakiś 'psychodeliczny' folk, ale inny niż fiński), lekkie eai od Traw i Rhodri Daviesa, o trudnym (walijskim) tytule, "Concrushing Beasts" Daniela Menche, "Adventura Anatomica" Mai Ratkje. I jeszcze "Index of metals" Fausto Romitellego, uznawane za operę, ale równie dobrze mogłoby uchodzić za video-art. (90% wizualu to abstrakcyjna grafika). Nie ma śpiewaków, instrumenty 'tradycyjne' przegryzają się z elektroniką i gitarą elektryczną a finał jest godny Kevina Drumma. Muszę też odnotować jeszcze jedno wydawnictwo z Insubordinations Bucher/Glauser/Unternährer. Nie tylko z obowiązku zauważam polskie: Afro Kolektyw, "Recycled magick emissions" Hati i Contemporary Noise Quintet.

Ho, ho, sporo tego. A jeszcze oprócz 'bycia na czasie' i gonienia za nowością, jest nadrabianie zaległości, czyli poznawanie płyt z lat zeszłych. Najciekawsze rzeczy to "Tiger Thrush" Ami Yoshidy, cedeery Englisha (o którym trochę tutaj), "Seven" Dereka Bailey i Ingara Zacha, żółty "Untitled cd-r" duetu GOD, "Fireworks" Traw, s/t Mersaulta (czyli Tomas Korber, Christian Wolfarth, Christian Weber), "Interworks" Eddiego Prevosta i Johna Butchera, "Agape" Martina Kuchena i Davida Stackenasa, "Duos for Doris" Johna Tilbury i Keitha Rowe, krótkie ”Casa Precario” Prevosta, Mattina i Bruce’a Russella oraz "Cuts" FME (o, właśnie, tegorocznej ich płyty nie słyszałem, a ich koncert mnie rozwalił), John Tilbury grający „Sonaty i interludia…” Cage’a, break’n’noise w wykonaniu Yasutoshi Yoshidy, Lasse Marhauga i Johna Hegre (o imprezowym wręcz tytule „Saturday Night Groove session”) , uuufff. Do tego jeszcze dochodzą ciekawe postacie, w które dopiero się wgryzam, więc za wcześnie by mówić o ulubionych płytach: Luc Ferrari, Mnortham, Jeph Jerman, Seht. No i takie zjawisko jak cudowna muzyka tria The Necks.

Myślę, że tak dużo dobrej muzyki w tym roku z dwóch powodów. Po pierwsze mamy kolejny komputer w domu, z olbrzymim dyskiem, co umożliwia ściągnięcie tego, co choćby trochę wydaje się ciekawe, czasem tylko po krótkiej notce, opisie, recenzji. A skąd brać 'ciekawe' nazwy do wpisania w 'search' soulseeka? To jest 'po drugie' - na pewno festiwal Musica Genera (który bardzo mi się "podobał") i najpierw przygotowania do niego, tzn. poznawanie muzyki występujących tam, a potem jakaś internetowa ścieżka przywiodła mnie do serwisu EMD-wiki i dalej linkami do bagatellen i paristransatlantic, a stamtąd (przez recenzje), to już można trafić nie-wiadomo-gdzie.

By zamknąć ładnie to podsumowywanie, jeszcze kilka fajnych koncertów, na których byłem w tym roku:

Łoskot - .01 CK Zamek, Poznań
Ignaz Schick/Martin Tetreault - 13.02 Stary Browar, Poznań
Kosmischer Pitch – 02.03, Stary Browar, Poznań
Mordy - 28.03 Cafe Mięsna, Poznań
Z'EV, Hati - 23.04, W Starym Kinie, Poznań
Liars - 25.04, Piwnica 21, Poznań
Musica Genera 2006, 26-28.05, Szczecin: Menche, John Hegre, Ferran Fages/Jean-Philippe Gross/Hegre, Marcus Schmickler, Anna Zaradny/Cor Fuhler/Tony Buck, te najbardziej ale większość była więcej niż dobra
Fred Frith - 25.06, Stary Browar, Poznań
Konfrontationen w Nickelsdorfie, 14-16.07: na pewno solowy Peter Brotzmann oraz 4 Walls + Isabelle Duthoit i Gail Brand oraz Axon, no i Manon Liu Winter
FME - Scena na Piętrze kiedy? hmmm
Trio X - Scena na Piętrze tu też data wyleciała

Jestem szczęśliwy, że to był muzycznie tak ciekawy rok.

[wszelkie komentarze, jak zwykle, mile widziane, ktoś coś ściągnął, coś się komuś spodobało, zaciekawiło?]

Inni coś od siebie:


Nie można komentować
To stwierdzili inni:
(pomarańczowym kolorem
oznaczeni są użytkownicy nlog.org)
3um | 2007.01.12 22:54:25
nie probowalem, ale sadze ze tak.

mimbla | 2007.01.10 23:27:22

A mozna tego sluchac w samochodzie?

3um | 2007.01.04 17:57:35
a dalas szanse chocby kode 9?

mimbla | 2007.01.02 19:28:36

Czy komentarze musza byc sensowne, bo ja nic nie zrozumialam? ;/