lirykp
komentarze
Wpis który komentujesz:

Niespodzianka - komplet punktów Chorwatów, Niemcy pokonani!

W pierwszym czwartkowym meczu grupy B podczas piłkarskich mistrzostw Europy rozgrywanych na boiskach Austrii i Szwajcarii, Chorwacja pokonała w Klagenfurcie Niemcy 2:1 (1:0), odnosząc drugie zwycięstwo w swoim drugim meczu na turnieju i tym samym podopieczni Slavena Bilica zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.
Pierwsze minuty spotkania w wykonaniu obu ekip były dość spokojne, choć trzeba przyznać, że piłkarze nie oszczędzali nóg rywali. Zarówno Chorwaci, jak i Niemcy próbowali stwarzać zagrożenie pod bramką rywali akcjami oskrzydlającymi. Pierwszy kwadrans przypominał zatem klasyczne piłkarskie szachy. Trzeba jednak przyznać, że aktywniejsi byli podopieczni Slavena Bilica.

W 20. minucie ofiarna interwencja Christopha Metzeldera zapobiegła niebezpieczeństwu pod niemiecką bramką. Defensor naszych zachodnich sąsiadów powstrzymał Ivicę Olica.
Cztery minuty później z lewego skrzydła dośrodkowywał Darijo Srna. PIłka poleciała na "długi słupek". Tam fatalny błąd popełnił Marcel Jansen. Obrońca Bayernu Monachium zbyt długo czekał na piłkę i w ten sposób dał się uprzedzić Darijo Srnie. Ba, był to pierwszy celny strzał którejś z drużyn w tym meczu. Chorwacka część publiczności oszalała ze szczęścia.

W odpowiedzi Jansen, chcąc naprawić swój błąd, znakomicie zagrywał w pole karne Chorwatów z lewej strony boiska. Tam najwyżej wyskoczył na 5. metrze Mario Gomez, ale piłka przeleciała wysoko nad poprzeczką.

W 30. minucie ponownie dobrym zagraniem z lewej strony boiska dał znać o sobie Pranjic. Poszukał on w polu karnym Olica, który zgrywał piłkę głową do Niko Kranjcara. Ten jednak fatalanie, w doskonałej, sytuacji, przestrzelił z 11 metrów. Niemcy potwierdzili, to co można było zauważyć już w wygranym przez nich 2:0 meczu z Polską - nie najlepszą formę defensywy.

Trzy minuty później do rzutu wolnego w odległości około 30 metrów podszedł kapitan niemieckiej reprezentacji Michael Ballack. Pomocnik Chelsea Londyn huknął jak z armaty, ale Stipe Pletikosa popisał się bardzo dobrą interwencją. To był pierwszy celny strzał naszych zachodnich sąsiadów w tym meczu. Za moment po zagraniu Miroslava Klose doszło do zamieszania pod bramką Chorwatów. Sytuację wyjaśnił Robert Kovac.

W 35. minucie kolejna dobra Ballacka, tym razem na lewej stronie boiska. Zagrał on piłkę na 15. metr, ale tam do futbolówki wystartowali Lukas Podolski i Jansen, przeszkadzając sobie w oddaniu strzału w dogodnej sytuacji.

Po kolejnych pięciu minutach dobrze z rzutu rożnego z lewej strony boiska dośrodkowywał Torsten Frings. Piłka wylądowała wprost na głowie Metzeldera i o centymetry minęła poprzeczkę chorwackiej bramki.

W 42. minucie rajdem prawą stroną popisał się Vedran Corluka. Ograł on słabo tego dnia dysponowanego Jansena i zagrał do Olica, który z kolei odegrał do Kranjcara. Ten wypalił potężnie z 10 metrów, ale Jens Lehmann pokazał wielką bramkarską klasę. Za moment strzał Srny w krótki róg trafił w boczną siatkę niemieckiej bramki.

Joachim Loew, selekcjoner reprezentacji Niemiec, najwyraźniej miał dosyć "popisów" Jansen,a bo ten na drugą połowę już nie wyszedł. Zastąpił go David Odonkor, skrzydłowy Betisu Sewilla.

W 49. minucie spore problemy z dośrodkowaniem piłki przez Philippa Lahma miał Pletikosa. Z prezentu nie skorzystał jednak Ballack, który przeniósł piłkę nad poprzeczką.

W odpowiedzi mocnym strzałem z dystansu popisał się Luka Modric, ale Lehmann - choć z kłopotami - obronił to uderzenie. Choć Niemcy uzyskali optyczną przewagę, to jednak z trudem przychodziło im konstruowanie groźnych akcji pod bramką rywali.

Taka sytuacja pasowała Chorwatom, którzy czekali na kontry. Po jednym z ataków graczy Bilica, Ivan Rakitic zdecydował się na ni to strzał, ni to dośrodkowanie z prawej strony boiska. Wysunięty nieco Lehmann zdołał sparować jeszcze piłkę na słupek, ale ze skuteczną dobitką pospieszył Olic.

W 73. minucie Ballack zagrał na lewą stronę pola karnego Chorwatów, do wprowadzonego niedawno Bastiana Schweinsteigera. Ten zdecydował się na indywidualną akcję i omal jego strzał nie wpadł do bramki, mijając o centymetry świątynię strzeżoną przez Pletikosę.

Trzy minuty później na strzał zza pola karnego zdecydował się Kranjcar, ale Lehmann był na posterunku.

W 79. minucie w pozornie niegroźnej sytuacji po dośrodkowaniu Lahma z lewej strony boiska, piłkę w polu karnym Chorwatów strącił Ballack. Wprowadziło to zamieszani w szeregach obronnych rywali, którzy celebrowali wybicie piłki. W końcu dopadł do niej Lukas Podolski i potężną bombą z 12 metrów strzelił kontaktowego gola i uzyskał swojego trzeciego gola w tym turnieju.

Po kolejnych trzech minutach na strzał zdecydował się wprowadzony niedawno Jerko Leko, jednak Lehmann popisał się ładną interwencją.

W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry lewą stroną szarżował jeszcze Mladen Petric, ale sytuację wyjaśnił Lahm. Za moment nerwy puściły Schweinsteigerowi, który bez piłki powalił Jerko Leko i w efekcie ujrzał czerwoną kartkę. To pierwsza tego typu kara na tym turnieju.

Do końca spotkania wynik meczu nie uległ już jednak zmianie i tym samym w 8. meczu obu ekip Chorwacja odniosła drugie zwycięstwo - przy pięciu porażkach i jednym remisie. Wcześniej pokonali oni Niemców w ćwierćfinałowym meczu podczas MŚ w 1998 roku, kiedy wygrali 3:0.

Chorwacja - Niemcy 2:1 (1:0)
Bramki: Darijo Srna (24), Ivica Olic (62) - Lukas Podolski (79).
Żółte kartki: Darijo Srna, Josip Simunic, Jerko Leko, Luka Modric - Michael Ballack, Jens Lehmann.
Czerwona kartka - Bastian Schweinsteiger (90, Niemcy)
Chorwacja: Stipe Pletikosa - Vedran Corluka, Robert Kovac, Josip Simunic, Danijel Pranjic - Darijo Srna (80-Jerko Leko), Niko Kovac, Luka Modric, Ivan Rakitic - Niko Kranjcar (82-Dario Knezevic), Ivica Olic (72-Mladen Petric).
Niemcy: Jens Lehmann - Philipp Lahm, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Marcell Jansen (46-David Odonkor) - Clemens Fritz (82-Kevin Kuranyi), Torsten Frings, Michael Ballack, Lukas Podolski - Miroslav Klose, Mario Gomez (66-Bastian Schweinsteiger).
Sędziował: Frank De Bleeckere (Belgia).
Widzów: 30 000.