Wpis który komentujesz:

Finał NBA: Boston gromi - Celtics mistrzami!

wręczenie trofeum

relacja z ostatniego meczu

9 minutowa relacja z wręczenia trofeum

Kevin Garnett, Ray Allen, Paul Pierce
Koszykarze Boston Celtics w szóstym meczu finału NBA pokonali Los Angeles Lakers 131:92 i wygrali finałową rywalizację 4-2. To najwyższe zwycięstwo w decydującym meczu finału w historii ligi NBA.
Poprzedni rekord pod względem rozmiarów zwycięstwa także należał do zespołu z Bostonu. Celtics w piątym, decydującym meczu finału w 1965 roku pokonali... LA Lakers 129:96.

Do 17. mistrzowskiego tytułu w historii klubu z Bostonu (pierwszego od 1986 roku) poprowadził "Celtów" duet Paul Pierce (17 punktów i 10 asyst) - Kevin Garnett (26 punktów i 14 zbiórek).

26 punktów dorzucił do zdobyczy "Celtów" Ray Allen, który wyrównał rekord finałowego meczu NBA pod względem liczby rzutów za trzy punkty - w szóstym spotkaniu trafił siedmiokrotnie zza linii 7,24 m. Allen ustanowił jednak rekord pod względem liczby rzutów za trzy punkty w serii finałowej - w sześciu meczach trafił 22 razy za trzy punkty. Wyróżnił się również, zmagający się z kontuzją stawu skokowego, Rajon Rondo, który uzyskał 21 punktów, miał osiem asyst i siedem zbiórek.

Koszykarze gospodarzy niesieni dopingiem nadkompletu publiczności, wśród której były legendy Celtics Bill Russell, John Havlicek i Jo Jo White, od początku dominowali na parkiecie. "Celtowie" wygrali drugą kwartę 34:15 i w połowie spotkania prowadzili 58:35, a po trzech częściach 89:60.

W zespole z "Miasta Aniołów" tylko Kobe Bryant próbował przeciwstawić się atakom "Celtów", mimo kłopotów ze skutecznością (trafił 7 z 22 rzutów za dwa punkty). Bryant zdobył 22 punkty, Pau Gasol uzyskał 11 punktów i 8 zbiórek a Lamar Odom miał 14 punktów i 10 zbiórek. Pozostali koszykarze Lakers niewiele wnieśli do gry. O dominacji ekipy bostońskiej świadczy między innymi wygrana walka pod tablicami 48:29 oraz dwa razy większa liczba asyst - "Celtowie" mieli 33, a gracze LA 16.

Ostatnie minuty meczu były wielką fetą w hali w Bostonie - trener Doc Rivers zdejmował kolejno z parkietu najlepszych graczy fetowanych przez oszalałą publiczność, a mimo to przewaga gospodarzy nie malała. Na cztery minuty przed końcem parkiet opuścili Ray Allen, Kevin Garnett i Paul Pierce, którzy stojąc obok szkoleniowca świętowali największy sukces klubu od 22 lat.

Do sielankowego obrazu wielkiej radości i święta w hali Boston brakowało jedynie legendarnego trenera "Celtów" Reda Auerbacha z nieodzownym cygarem - najbardziej utytułowany szkoleniowiec w NBA zmarł w 2006 roku.

BA: Pierce najlepszym koszykarzem finałów

Paul Pierce z Boston Celtics został wybrany najlepszym koszykarzem (MVP) finałów ligi NBA. "Celtowie" pokonali w szóstym meczu Los Angeles Lakers 131:92 i wygrali finałową rywalizację 4-2 zdobywając 17. mistrzowski tytuł w historii NBA.
Pierce w szóstym meczu przebywał na parkiecie przez 39 minut zdobył 17 punktów, miał 10 asyst, dwa przechwyty i trzy zbiórki. W serii finałowej Pierce notował średnio 21,7 pkt oraz 6,3 asyst.

Pierce jest piątym koszykarzem Boston, który uzyskał to wyróżnienie. Wcześniej dwukrotnie MVP finałów był wybierany Larry Bird (1986 i 1984), Cedric Maxwell (1981) i Jojo White (1976) i John Havlicek (1974).
Tytuł MVP finałów przyznawany jest od 1969 roku. Najwięcej wyróżnień ma Michael Jordan, który sześciokrotnie prowadził Chicago Bulls do mistrzostwa NBA.