nasta
komentarze
Wpis który komentujesz:

Przybij piątek w Naparstku!


Już wypoczęci po ostatniej piątkowej lipcowej imprezie, tym razem z Danielem Drumzem, szykujemy się na pierwszy piątek sierpnia. Sierpień jako miesiąc wakacyjny będzie miesiącem promocyjnym. 1. sierpnia natomiast będzie piątkiem pełnym dobrej muzyki. Po pierwsze: koncert JazzUs, czyli 2 w cenie 1- jazz i hip hop w bonusie. Po koncercie natomiast do samego rana będziecie mogli bawić się wspólnie z Druhem Sławkiem. Co więcej? Oczywiście promocje, czyli już drugi weekend wstępu za darmo i promocji alkoholowych. I znowu pojawimy się w centrum z niespodzianką dla piwoszy, czyli naszymi piwnymi ulotkami, dzięki którym będziecie mogli delektować się napojem bogów za jedyne 4,5 zł! Bez ulotki zapłacicie 6 zł. Tanio, miło, ekstatycznie! Poniżej trochę informacji dotyczących pierwszosierpniowych artystów, żebyście mogli zapoznać się z Waszym piątkowym planem.




jazzus


JazzUs


Pierwsza wersja JazzUs powstała na początku zimy 2005 roku. Wtedy JazzUs wyglądał trochę inaczej niż obecnie. Liczył 5 członków: Marcin - trąbka, Roux Spana (a.k.a Delif) - puzon, Mariusz - klawisze, Kasprini - bas i Stela - perkusja. Zespół współpracował z hip hopowym labelem ’16 wersów’ z mc jak Exo i Junes. Zagrał parę koncertów w bardziej lub mniej znanych warszawskich klubach jak np. Pruderia. Po Pruderii JazzUs się rozpadł (było to przed latem 2006 roku). JazzUs był reaktywowany po Nowym Roku 2007. Zyskał dwóch nowych członków: Exo - wokal, który jest teraz ‘pełnoetatowym’ członkiem JazzUs oraz Michu - gitara. Po tym jak Marcin wyjechał JazzUs potrzebował kogoś do grania z Andrzejem, żeby dać ich muzyce trochę bardziej jazzowy feeling. Znaleźli Szafrańca- alt sax, który jest bardzo dobrym muzykiem.




JazzUs 3rd...co oznacza, że ponownie zespół przeszedł transformację. Obecnie w JazzUs jest 4 muzyków: Exo - wokal, Roux (a.k.a delif) - klawisze, Kasprini - bas oraz Stela - perkusja. Obecnie chłopcy grają koncerty oraz tworzą nowy materiał, bardzo odmienny od założeń początkowych. Ich muzyka oscyluje wokół hip hopu w jazzowym sosie.




druhslawek


Druh Sławek


Jeśliby zapytać każdego, kto choć trochę zna się na rodzimym Hip-Hop'ie kto jest największym znawcą tego gatunku w Polsce, odpowiedź będzie jedna – Druh Sławek. Kiedy w 1995 roku za sprawą debiutanckiej płyty Liroya większość Polaków po raz pierwszy zetknęła się z rapem, Druh Sławek wraz ze swoją kilkutysięczną wówczas kolekcją rapowych płyt rozpoczynał właśnie nadawanie kultowej dziś audycji „Raptime” na falach „Rozgłośni Harcerskiej” (późniejsza „Radiostacja”). Na audycji tej wychowały się setki, a może i tysiące osób, z których spora część kilka lat później zaczęła współtworzyć polską kulturę Hip-Hop i scenę Rap.




Druh Sławek od wczesnych lat młodzieńczych był kolekcjonerem płyt i miłośnikiem muzyki. „Miałem tyle płyt, że ludzie z Wrocławia i Katowic przyjeżdżali do mnie, do domu, przywozili ze sobą magnetofony szpulowe i zostawiali mi je na tydzień, żebym - za drobną opłatą - przegrał im na ich taśmy z moich winyli jakieś trudno dostępne płyty stanowiące część mojej kolekcji. Dzisiaj można powiedzieć, że to piractwo, ale wtedy to była wzajemna pomoc. No i nie ździerałem z nich jakichś dzikich pieniędzy. To była chęć rozprzestrzeniania muzyki…” – wspomina w jednym z wywiadów. Później przyszedł czas na emigrację - Druh spędził 2 lata w Niemczech (Berlin) i 15 lat w Australii (Sydney). Również dzięki pobytowi w tych krajach mógł on wejść w posiadanie płyt, które dziś składają się na jego kolekcję – niesamowity, stale uzupełniany zbiór budowany od ok. 1980 roku.




W Australii, wraz z obecnym absolutnym australijskim guru w kwestii Hip-Hop'u - Jasonem - jeszcze zanim w USA pojawił się „The Source”, Druh Sławek redagował pierwszy Hip-Hop'owy fanzin - jedno z pierwszych Hip-Hop'owych pism na świecie. Również wraz z Nim Druh zorganizował pierwszy Hip-Hop'owy festiwal w Australii.




W 1995 roku Druh Sławek opuścił Australię by przyjechać na dwa tygodnie do Polski i… już nie wrócił na Antypody. W Polsce postanowił podzielić się tym, czym nie jest w stanie podzielić się w Polsce nikt inny – wiedzą o muzyce, której w Polsce nie ma. W ten sposób trafił do rozgłośni RH Kontakt (Rozgłośnia Harcerska) na której falach nadawał przez 8 lat kultową audycję „Raptime” - do czasu zmiany linii programowej tej stacji na komercyjną.




Druh Sławek jako dziennikarz pisał o historii Hip-Hop'u i o bieżących wydarzeniach na scenie dla wszystkich liczących się mediów Hip-Hop'owych w kraju, a także dla kilku magazynów pozabranżowych. Jego „Raporty Płytowe” umieszczane na łamach „Klanu” i „Hip-Hop Magazynu” głównie u schyłku lat 90'tych, do tej pory dla wielu są źródłem wiedzy o genialnych albumach, których raczej nie znajdziemy na półkach sklepów muzycznych w Polsce.




O swojej imprezowej selekcji Druh Sławek wypowiada się następująco: "Gram wszystko, co można podciągnąć pod szeroko rozumiany Funk przez duże F. Zaczynając od Digital Underground i Madliba, ale też Pink Floydów, Ultramagnetic MC's, Clintona, jak również Rolling Stones'ów. Do tego dużo klasycznego Hip-Hop'owego Oldskool'u. Wybrane kawałki Reggae. Disco. Jako jedyny w Polsce i pewnie jeden z niewielu nawet w Europie, mam i gram całą klasykę waszyngtońskiego Go-Go - czyli najlepszej muzyki tanecznej stworzonej przez człowieka - piorunującej mieszanki funku, rytmów afrykańskich, rapu i jazzu. Nigdy zresztą nie wiem do końca, co zagram - zwykle przywożę ze sobą ze 2000 płyt i wybieram co zagram w zalezności od tego, do czego ludzie najlepiej się bawią, starając się nie grać tego, co już zagrali albo co mogą zagrać inni. Zresztą muza jest do słuchania i tańczenia, a nie do pisania o niej. Gram zajebistą, maksymalnie taneczną muzykę imprezową. Kropka."






Miejmy nadzieję, że i w najbliższy piątek frekwencja dopisze i będziemy się bawić do świtu.




W skrócie:


Kto: JazzUs (g. 20), Druh Sławek (g. 21)


Kiedy: 01.08 (piątek)


Gdzie: Klubokawiarnia Naparstek, Centralny Basen Artystyczny; ul. Konopnickiej 6, Warszawa


Wstęp: wolny

Inni coś od siebie:


Nie można komentować
To stwierdzili inni:
(pomarańczowym kolorem
oznaczeni są użytkownicy nlog.org)