pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (1058 sztuk)
19:54 / 30.06.2006
link
komentarz (0)
Niemcy - Argentyna: Rozstrzygnęły rzuty karne!!!

W pierwszym meczu 1/4 finału piłkarskich mistrzostw świata Niemcy po serii rzutów karnych pokonali Argentyńczyków 4:2. W regulaminowym czasie gry było 1:1 (0:0), dogrywka także nie przyniosła rozstrzygnięcia.
Mecz rozpoczął się od wzajemnego badania. Mnożyły się faule, niekiedy wręcz brutalne. Za jeden z nich Lukas Podolski ukarany został żółtą kartką.

W 7. minucie właśnie Podolski zdecydował się na strzał z rzutu wolnego, ale uderzył zbyt lekko i Roberto Abbondanzieri, choć z kłopotami, chwycił futbolówkę. Pięć minut później po szybkiej kontrze dośrodkował w pole karne Juan Pablo Sorin, ale futbolówkę z własnego pola karnego wybił Per Mertesacker.
najlepszą sytuację do zdobycia gola w pierwszej połowie miał w 16. minucie Michael Ballack. Po zagraniu Bernda Schneidera kapitan reprezentacji Niemiec głową strzelił z 7 metrów, ale piłka o niespełna metr minęła spojenie słupka z poprzeczką.

Do końca pierwszej połowy obie drużyny nie stworzyły sobie żadnej sytuacji podbramkowej. Uważnie grały obie defensywy, a także linie pomocy. Żadna z drużyn nie zdecydowała się na śmielszy atak i mimo wysiłków aktywnych lewych obrońców Philippa Lahma i Sorina nie zapachniało golem pod żadną z bramek.

Dużo ciekawiej było po zmianie stron. W 49. minucie Argentyna objęła prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Juana Romana Riquelme piłkę do siatki strzałem głową skierował rozgrywający 105. mecz w narodowej drużynie Roberto Ayala.

PO stracie gola Niemcy zaczęli grać bardziej ofensywnie. Trener Juergen Klinsmann wprowadził do gry szybkiego Davida Odonkora oraz wszechstronnego Tima Borowskiego nakazał swym podopiecznym przejście do zdecydowanych ataków.

Starania Niemców przyniosły skutek w 80. minucie. Wtedy to po dośrodkowaniu Michaela Ballacka głową piłkę przedłużył Borowski, a do siatki futbolówkę wpakował wspaniałym strzałem szczupakiem Miroslav Klose. Dla napastnika urodzonego w Polsce był to 5. gol w tym turnieju i 10. w historii jego występów w finałach MŚ.

Klose gola strzelił rezerwowemu bramkarzowi Argentyny, Leo Franco. Golkiper Atletico Madryt musiał wejść na plac gry, gdyż po starciu z... Klose kontuzji nabawił się Roberto Abbondanzieri.

Końcowe minuty to napór Niemców. Gospodarze turnieju niesieni dopingiem kibiców zgromadzonych na stadionie w Berlinie nie zdołali jednak zdobyć gola. Nie udało się to także Argentyńczykom, którzy pod koniec spotkania wyprowadzili dwie groźne kontry, jednak Maxi Rodriguez symulował faul w polu karnym, zaś Tevez był na spalonym.

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Na jej początku przewagę osiągnęli Niemcy, ale w miarę upływu czasu oddawali inicjatywę rywalom. Ostatni kwadrans to przewaga Argentyńczyków. Niemcy zdawali się wyczekiwać na rzuty karne, choć lewą stroną próbował szarżować Odonkor.

W 114. minucie Niemcy mieli sporo szczęścia - po centrze Fabricio Colocciniego piłka odbiła się od poprzeczki i opuściła plac gry.

O awansie zadecydować więc musiały rzuty karne.

jako pierwszy do piłki podszedł Olivier Neuville. Nie zawiódł. Niemcy objęli prowadzenie 1:0. Skutecznym strzałem odpowiedział Julio Cruz. Drugiego karnego dla Niemców wykorzystał Ballack, zaś chwilę później pomylił się strzelec gola w regulaminowym czasie gry, Ayala. Argentyńczyk uderzył zbyt lekko i nieprecyzyjnie, co wykorzystał Lehmann i złapał futbolówkę.

Gola na 3:1 zdobył Podolski, a chwilę nadzieję w serca Argentyńczyków wlał Javier Mascherano. Czwartą bramkę dla gospodarzy zdobył Borowski. Do piłki podszedł Esteban Cambiasso i... ponownie górą był Lehmann!

Niemcy w półfinale, Argentyna jedzie do domu!!!

Niemcy - Argentyna 1:1 (0:0, 1:1), k. 4:2
Bramki: Klose (80 min.) - Ayala (49 min.)
Żółte kartki: Podolski, Odonkor, Friedrich - Sorin, Mascherano, Rodriguez, Cruz.
Sędzia: Lubos Michel (Słowacja).
Widzów 72 000.

Niemcy: Jens Lehmann - Arne Friedrich, Christoph Metzelder, Per Mertesacker, Philipp Lahm - Bernd Schneider (62 min. - David Odonkor), Torsten Frings, Michael Ballack, Bastian Schweinsteiger (74 min. - Tim Borowski) - Lukas Podolski, Miroslav Klose (86 min. - Oliver Neuville).

Argentyna: Roberto Abbondanzieri (71 min. - Leonardo Franco) - Fabricio Coloccini, Roberto Ayala, Gabriel Heinze, Juan Pablo Sorin - Luis Gonzalez, Javier Mascherano, Juan Roman Riquelme (72 min. - Esteban Cambaisso), Maximiliano Rodriguez - Carlos Tevez, Hernan Crespo (79 min. - Julio Cruz).