lirykp // odwiedzony 395723 razy // [nlog/Only oil/by/zbirkos] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (1058 sztuk)
07:52 / 06.07.2006
Reprezentacja Francji po raz drugi w historii wystąpi w finale piłkarskich mistrzostw świata. W rozegranym w Monachium meczu półfinałowym, mistrzowie świata z 1998 roku pokonali Portugalię 1:0 (1:0). O główne trofeum Francuzi zagrają z Włochami.
Bramka Zinedine'a Zidane'a z rzutu karnego dała Francji awans do finału MŚ. Portugalczycy częściej byli przy piłce, częściej strzelali na bramkę rywali, ale nie zdołali trafić do siatki.

Osiem lat temu Zidane poprowadził "Les Bleus" do tytułu mistrza świata. Tym razem miał nawet nie zagrać w niemieckim mundialu. W 2004 roku po mistrzostwach Europy ogłosił zakończenie kariery, ale wrócił do reprezentacji podczas eliminacji, w których jego młodsi koledzy grali poniżej oczekiwań.
34-letni Zidane twierdzi, że kolejnego powrotu do drużyny narodowej nie będzie i finał będzie dla niego ostatnim meczem dla Francji. Rywalem podopiecznych Raymonda Domenecha w niedzielę będą Włochy. Po raz ostatni w MŚ obie ekipy grały ze sobą w 1998 roku. Wtedy, w ćwierćfinale, Francuzi pokonali rywali w rzutach karnych.

Przed spotkaniem ze statystycznego punktu widzenia Portugalia stała na straconej pozycji, bowiem Francuzi nie przegrali meczu z nimi od 1975 roku. Dla Portugalczyków był to drugi półfinał w historii MŚ. Poprzednio osiągnęli ten etap turnieju w 1966 roku, kiedy w składzie był słynny Eusebio.

Mecz lepiej rozpoczęli Portugalczycy, którzy już w czwartej minucie mieli okazję na zdobycie prowadzenia - Cristiano Ronaldo znakomicie podał do Deco, ale jego uderzenie z najwyższym trudem zdołał obronić Fabien Barthez.

W 9. minucie francuskiego bramkarza strzałem z dystansu próbował pokonać Maniche, ale piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką. Po kwadransie groźne uderzenie Luisa Figo z narożnika pola karnego obronił Barthez.

Francuzi dobrze się bronili, ale w ofensywie nie sprawiali najlepszego wrażenia. O ich zwycięstwie przesądziła indywidualna akcja Thierry'ego Henry'ego w 32. minucie spotkania. Napastnik Arsenalu wpadł w pole karne rywali i został zahaczony przez Ricardo Carvalho. Sędzia nie wahał się ani chwili i podyktował rzut karny. Na bramkę zamienił go Zidane, chociaż Ricardo był bliski odbicia piłki.

Po przerwie dwóch znakomitych okazji nie wykorzystali Francuzi - najpierw uderzenie Henry'ego z kilku metrów bronił Ricardo, a chwilę później portugalski bramkarz uchronił zespół od straty gola po strzale Francka Ribery'ego.

W kolejnych fragmentach gry obie strony wzajemnie umiejętnie sobie przeszkadzały. Wreszcie w 78. minucie Portugalczycy zmarnowali swoją najlepszą szansę na wyrównanie - Barthez bardzo niepewnie odbił piłkę po uderzeniu Ronaldo z rzutu wolnego, pierwszy dopadł do niej Figo, ale z kilku metrów strzelił nad bramką.

W końcówce nie popisał się Portugalczyk Fernando Meira, który również z bliska fatalnie przestrzelił. Cztery doliczone minuty nie przyniosły zmiany rezultatu, chociaż Francuzi już tylko się bronili. Po ostatnim gwizdku Urugwajczyka Jorge Larriondy długo świętowali na boisku, a kibice "Trójkolorowych" nagrodzili ich brawami i "Marsylianką".

Piłkarzem meczu eksperci FIFA uznali Liliana Thurama, który wystąpił w barwach narodowych po raz 120. w karierze.

Reprezentanci Francji zagrają w finale mistrzostw świata po raz drugi w historii. Spośród uczestników meczu o złoty medal z 1998 roku w kadrze "Tricolores" na tegoroczny mundial są: Fabien Barthez, Lilian Thuram, Zinedine Zidane i Patrick Vieira. Drugi tytuł mistrzowski mogą w Niemczech wywalczyć także Thierry Henry i David Trezeguet, którzy przed ośmioma laty nie zagrali w finale.

Portugalia - Francja 0:1 (0:1)
Bramka - Zinedine Zidane (33 min. - karny).
Żółte kartki: Ricardo Carvalho - Louis Saha.
Sędziował: Jorge Larrionda (Urugwaj).
Widzów: 66 000.

Portugalia: Ricardo - Miguel (63 min. - Paulo Ferreira), Ricardo Carvalho, Fernando Meira, Nuno Valente - Maniche, Costinha (75 min. - Helder Postiga) - Luis Figo, Deco, Cristiano Ronaldo - Pauleta (68 min. - Simao Sabrosa);

Francja: Fabien Barthez - Willy Sagnol, Lilian Thuram, William Gallas, Eric Abidal - Claude Makelele, Patrick Vieira - Franck Ribery (72 min. - Sidney Govou), Zinedine Zidane, Florent Malouda (69 min. - Sylvain Wiltord) - Thierry Henry (85 min. - Louis Saha).