lirykp // odwiedzony 395659 razy // [nlog/Only oil/by/zbirkos] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (1058 sztuk)
16:35 / 31.05.2008
Znamy już skład finału koszykarskiej ligi NBA. Do drużyny Los Angeles Lakers dołączyła ekipa Boston Celtics. Najlepszy zespół fazy zasadniczej znalazł się w finale NBA po raz pierwszy od 1987 roku!
W szóstym meczu finału Konferencji Wschodniej Boston pokonał na wyjeździe Detroit Pistons 89:81. Ojcem zwycięstwa, jak się okazało decydującego o awansie do wielkiego finału, był Paul Pierce, który uzyskał 27 punktów. W ekipie gospodarzy najskuteczniejszy był Chauncey Billups - 29 punktów.

Jeszcze na dziesięć minut przed końcową syreną Pistons prowadzili 70:60. Po pierwszej kwarcie Celtics dystansowali rywali o trzy punkty. Stan taki utrzymał się po pierwszej połowie, gdyż w drugiej kwarcie oba zespoły zdobyły po 16 punktów. W trzeciej celniej rzucali goście, wygrywając ją 29:13. Prawie połowę punktów dla Celtics zdobyli Paul Pierce i Roy Allen. Pierwszy miał ich 27, a także 8 zbiórek i 3 asysty, a drugi 17, 6 zbiórek i 2 asysty. Trzeci zawodnik z podstawowego składu Kevin Garnett zapisał odpowiednio 16-6-4.
W zespole gospodarzy brylował Chauncey Billups mając 29 punktów (to osobisty rekord w play off) oraz po 6 zbiórek i asyst. Na 90 sekund przed końcem meczu dwa celne rzuty wolne wykonane przez Paula Pierce dały gościom bezpieczne 6-punktowe prowadzenie.

Kibice koszykówki wiele obiecują sobie po konfrontacji Celtics - Lakers. W finale znalazły się bowiem drużyny z największym dorobkiem w historii. "Celtowie" mają w kolekcji 16, a "Jeziorowcy" 14 tytułów. Obie drużyny walczyły ze sobą w finale rozgrywek dziesięć razy. Bilans jest korzystny dla koszykarzy ze stanu Massachussets, którzy pokonali Kalifornijczyków aż osiem razy.

Dla "Celtów" będzie to 20. występ w finale, zaś dla "Jeziorowców" 29. Obie ekipy ostatni raz grały ze sobą w finale w 1985 roku i wówczas wygrali Lakers 4-2.

Pierwszy mecz finałowy odbędzie się z czwartku na piątek naszego czasu.