lirykp // odwiedzony 397782 razy // [nlog/Only oil/by/zbirkos] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (1058 sztuk)
00:02 / 20.06.2008
Portugalia - Niemcy: wielkie emocje i pięć bramek w Bazylei!

Reprezentacja Niemiec awansowała do półfinału Euro 2008. W rozegranym na stadionie Świętego Jakuba w Bazylei pierwszym ćwierćfinale podopieczni Joachima Loewa pokonali Portugalię 3:2 (2:1).
Początek spotkania był dość niemrawy. Przy piłce dłużej utrzymywali się Niemcy, ale z ich przewagi niewiele wynikało.

Pierwsza ciekawa sytuacja miała miejsce w 8. minucie, kiedy przed polem karnym Portugalii faulowany był Michael Ballack. Do piłki podszedł Thomas Hitzlsperger, ale uderzył wprost w ustawionego w murze Deco.

Portugalczycy odpowiedzieli trzy minuty później, kiedy z prawego skrzydła doskonale dośrodkował Jose Bosingwa, ale Nuno Gomes nie zdołał dosięgnąć piłki.

W 15. minucie Portugalczycy oddali pierwszy strzał na bramkę Jensa Lehmanna. Po znakomitym prostopadłym podaniu Deco w pole karne Niemców wpadł Simao Sabrosa, jednak jego silny strzał nie sprawił świetnie ustawionemu Lehmannowi najmniejszych problemów.

Cztery minuty później Bastian Schweinsteiger szarżował w polu karnym Ricardo, ale w ostatniej chwili powstrzymali go portugalscy obrońcy. W odpowiedzi na bramkę Niemców strzelał Joao Moutinho, po podaniu Bosingwy - jednak piłka po jego uderzeniu przeleciała nad poprzeczką niemieckiej bramki.

W 22. minucie padła pierwsza bramka w tym meczu. Po podaniu Ballacka lewym skrzydłem popędził Lukas Podolski i znakomicie dośrodkował w pole karne wprost na nogę wbiegającego Schweinsteigera, który na pełnej szybkości wpakował piłkę do bramki obok bezradnego Ricardo.

Niespełna pięć minut później było już 2:0 dla podopiecznych Joachima Loewa. Z rzutu wolnego dośrodkował Schweinsteiger, a Miroslav Klose "urwał się" obrońcom Portugalii i strzałem głową pokonał Ricardo.

Portugalczycy starali się szybko odrobić straty, ale ich ataki nie przynosiły rezultatu, a Niemcy wykorzystywali każdą okazję, żeby przeprowadzić groźną kontrę.

"Dopiero" w 40. minucie Portugalczycy strzelili kontaktową bramkę. Po świetnym podaniu Simao Sabrosy sam na sam z Lehmannem znalazł się Cristiano Ronaldo - wprawdzie jego strzał Niemiec obronił, ale przy dobitce Nuno Gomesa był już bezradny.

Na minutę przed przerwą Ballack znakomicie "oszukał" w polu karnym Pepe, ale jego strzał z ostrego kąta - choć nie bez kłopotów - wybronił Ricardo.

Początek drugiej części spotkania należał do Portugalczyków - Niemcy wyraźnie się "pogublili".

W 57. minucie z rzutu rożnego płaskie dośrodkowanie w pole karne Niemców posłał Simao Sabrosa - do piłki doszedł Pepe, ale jego strzał głową minimalnie minął poprzeczkę bramki Lehmanna.

Pięć minut później Niemcy prowadzili już 3:1. Znakomitym kilkudziesięciometrowym dośrodkowaniem z rzutu wolnego popisał się Schweinsteiger - w polu karnym Portugalii Ballack dosłowne przepchnął Paulo Ferreirę i skierował głową piłkę do bramki Ricardo.

Selekcjoner Portugalii reagując na wydarzenia na boisku zdjął mało widocznego Nuno Gomesa a w jego miejsce wprowadził Naniego. Chwilę później na boisku pojawił się Helder Postiga, który zmienił Petita.

Jednak bardziej ofensywne ustawienie Portugalii niewiele zmieniało - mimo wielu prób podopiecznych Scolariego Niemcy bez większych kłopotów radzili sobie z tymi atakami.

Na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry bramkę na 2:3 strzelił Helder Postiga po świetnym dośrodkowaniu Naniego. Jednak podopiecznych Scolariego nie było stać w tym meczu na nic więcej.

W końcówce spotkania ataki Portugalii były coraz bardziej rozpaczliwe, a Niemcy do samego końca kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku i nie pozwolili wydrzeć sobie zwycięstwa.

Portugalia - Niemcy 2:3 (1:2)
Bramki: Nuno Gomes (40), Helder Postiga (87) - Bastian Schweinsteiger (22), Miroslav Klose (26), Michael Ballack (62)
Żółte kartki: Petit, Pepe, Helder Postiga - Arne Friedrich, Philipp Lahm
Sędzia: Peter Froejdfeldt (Szwecja)

Portugalia: Ricardo - Jose Bosingwa, Pepe, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira - Joao Moutinho (31 - Raul Meireles), Petit (73 - Helder Postiga) - Cristiano Ronaldo, Deco, Simao Sabrosa - Nuno Gomes (67 - Nani).

Niemcy: Jens Lehmann - Arne Friedrich, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Philipp Lahm - Bastian Schweinsteiger (83 - Clemens Fritz), Simon Rolfes, Michael Ballack, Thomas Hitzlsperger (73 - Tim Borowski) - Miroslav Klose, Lukas Podolski.