lirykp // odwiedzony 397862 razy // [nlog/Only oil/by/zbirkos] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (1058 sztuk)
15:05 / 30.12.2015
Moje podsumowanie roku 2015 w sporcie-nie chcę się rozwodzić o polityce, ISIS, kryzysie uchodźczym, dominacji absolutnej PIS i tych innych rzeczach i dlatego wolę poświęcić je sportowi, który kocham.
Jeśli chodzi o rok 2015 w sporcie to został on zdominowany przez FC Barcelonę (zdobycie Mistrzostwa Hiszpanii,Pucharu Króla, Ligii Mistrzów,-(drugi tryplet w historii klubu, czego nie dokonał żaden klub na świecie-zdobycie Superpucharu Europy, Klubowych Mistrzostwa Świata),Serenę Williams (wygrana w Australian Open, French Open, Wimbledonie, bilans-53-3!!!-po raz siódmy w karierze i czwarty z rzędu została uznana najlepszą tenisistką roku) oraz Novaka Djokovica, dla którego był to sezon marzenie:
cztery finały wielkoszlemowe (trzy wygrane) i aż osiem w turniejach cyklu Masters 1000 (sześć wygranych). Do tego jeszcze dwa w turniejach niższej rangi (jeden wygrany). Łącznie: 14 finałów i 10 wygranych turniejów. A wszystko zwieńczone triumfem w kończących sezon mistrzostwach World Tour Finals w Londynie – czwartym z rzędu i piątym w karierze Djokovica.
W kontekście naszych rodaków mieliśmy wiele powodów do dumy:
#J. Kowalczyk wraz z S. Jaśkowiec zdobyły pierwszy, drużynowy medal dla Polski w historii biegów narciarskich.W Szwecji świetnie spisali się też polscy skoczkowie. Nasza drużyna w składzie: Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Kamil Stoch zdobyli brązowy medal MŚ.
#Nasi piłkarze ręczni zdobyli brązowy medal ma MŚ w Katarze pokonując po dramatycznej dogrywce Hiszpanię.
#W Pekinie nasi lekkoatleci przywieźli osiem medali, w tym trzy złote i uplasowali się na bardzo wysokim, szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej.Złote medale zawisły na szyjach Anity Włodarczyk, Pawła Fajdka (rzut młotem) i Piotra Małachowskiego (rzut dyskiem). Srebro w biegu na 800 zdobył Adam Kszczot, a brązowe medale przypadły w udziale Wojciechowi Nowickiemu (rzut młotem), Robertowi Urbankowi (rzut dyskiem), Pawłowi Wojciechowskiemu i Piotrowi Liskowi (skok o tyczce).
Nie można też pominąć faktu, że Anita Włodarczyk poprawiła w tym roku rekord świata. W Cetniewie, podczas Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej, posłała młot na odległość 81,08 m.
# Rafał Majka osiągnął największy sukces w swojej karierze - był trzeci w klasyfikacji generalnej prestiżowego wyścigu Vuelta a Espana. Rafał wygrał również 11 etap na Tour de France.
#Robert Lewandowski-gdzie się pojawiał, tam strzelał - w Bundeslidze, Lidze Mistrzów i w trakcie eliminacji Euro 2016 (nikt nie zapomni bramki w ostatnich sekundach meczu ze Szkotami). Kibice w pamięci mają zwłaszcza jego znakomity występ przeciwko ekipie VfL Wolfsburg, której strzelił pięć bramek w dziewięć minut. "Lewy" został też najlepszym strzelcem eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy - 13 goli. Nasza reprezentacja grała naprawdę świetnie w tych eliminacjach, strzelając najwięcej po Anglii bramek, pokonując po raz pierwszy w historii Niemcy i tworząc zespół rokujący nadzieje na dalsze sukcesy.
#W Pucharze Świata nasi siatkarze wygrali 10 z 11 meczów i zdobyli brązowy medal. Ograli m.in. Stany Zjednoczone, Rosję, Iran czy Argentynę.
Ligę Światową skończyliśmy na 4 miejscu,a rozczarowali właściwie tylko podczas mistrzostw Europy, gdzie odpadli w ćwierćfinale.
#Radwańska mistrzynią świata
To był wielki sukces Polski na kortach tenisowych! Agnieszka Radwańska wygrała w listopadzie turniej WTA Final w Singapurze, uznawany za nieoficjalne mistrzostwa świata. Krakowianka zachwyciła wszystkich i sama chyba nie spodziewała się, że po zawodach będzie mogła płakać z radości.
Jej droga do finału turnieju nie była jednak łatwa. Radwańska przegrała z Marią Szarapową i Flavią Pennettą, a potem pokonała Simonę Halep i dosyć szczęśliwie awansowała do półfinału. Później nie miała już sobie równych. Najpierw z kwitkiem odprawiła Garbinę Muguruzę, a potem w finale Petrę Kvitovą.
#4 miejsce naszych szczypiornistek należy uznać za sukces-Biły się do upadłego, pokazały charyzmę i to, że serca do walki im nie brakuje. Ale znowu musiały obejść się smakiem. Tylko i aż czwarte miejsce, podobnie jak dwa lata temu...
Mam nadzieję, że sportowy rok 2016 będzie również udany albo nawet i lepszy.
W 2016 czekają nas: EURO 2016 we Francji, Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn rozgrywane w Polsce, Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.