azul
komentarze
Wpis który komentujesz:

zastanawialiscie sie kiedys, ile w Waszym zyciu zalezy od przypadku?
faktem jest, iz w dziedzina mi najblizszej czesto dokonywano odkryc wlasnie przez przypadek; a to laborant sie potknal, sloj, ktory niosl, rozbil sie o posadzke, chwile pozniej wszedl dr Jackson i zobaczyl go spiacego w najlepsze [w sloju byl eter]; a to sie Flemingowi trafil laborant - leniuch, nie chcialo mu sie myc za dokladnie plytek do hodowli bakterii, no bo przeciez resztki z hodowli grzybow jeszcze nikomu nie zaszkodzily, prawda? ;)

w moim zyciu tez bylo kilka przypadkow :)
chyba najbardziej niezwykly zbieg okolicznosci mial miejsce prawie cztery lata temu,
od tamtej chwili wierze w spelnienie zyczen pomyslanych w czasie zdmuchiwania swieczek na urodzinowym torcie :)

nierozwiazany problem dnia dzisiejszego: co to jest pantalyk - przeciez istnieje powiedzenie "nie dac sie zbic z pantalyku" :)

Milego!

Inni coś od siebie:


Nie można komentować
To stwierdzili inni:
(pomarańczowym kolorem
oznaczeni są użytkownicy nlog.org)
pasqdnick | 2005.03.06 11:16:58

płosie bałdzo :]

azul | 2005.03.06 10:48:26

dziekujemy profesorowi Pasqdowi za wyczerpujaca odpowiedz :)

pasqdnick | 2005.03.06 00:17:55

a zeby byc jeszcze bardziej przemadrzalym... zacytuje Infromacje z poradni jezykowej, autor pani Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
pantałyk: słowo niejasne znaczeniowo, o niepewnej etymologii. Słownik języka polskiego pod. Red. W. Doroszewskiego informuje, że polskiemu zbić z pantałyku odpowiada rosyjskie: s pantałyku, natomiast Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny pod red. H. Zgółkowej: że pantałyk pochodzi z rosyjskiego pantałyk.
Etymologiczny słownik języka rosyjskiego M. Vasmera podaje aż trzy hipotezy etymologiczne - pantałyk pochodzi od:
1) azerbejdżańskiego pand i formantu -lik 'chytrość, wiedza',
2) ukraińskiego pantalik 'pętla',
3) bawarskiego pantl 'pętla, problem do rozwiązania'.
Przydatne do opracowania etymologii i historii pantałyku są dotychczasowe ustalenia: wyraz pojawił się stosunkowo późno (pierwsze poświadczenia w XIX w., zakres występowania ograniczony do języka polskiego, rosyjskiego, białoruskiego i ukraińskiego). Jest to wyraz niesłowański, zapożyczony. Wiele wskazuje na jego orientalną proweniencję, por. zwłaszcza tureckie (często przez język rosyjski dokonywane) zapożyczenia: bałyk, tur. bałyk 'ryba', fraz. (chodzić) na bałyku; basałyk, tur. basałyk, żart 'dziecko, nicpoń'; baszłyk, tur. baszłyk 'rodzaj ciepłego kaptura'; jarłyk, tur. jarłyk 'dekret władców tureckich', paszałyk|paszalik, tur. paszałyk 'prowincja turecka pod zarządem paszy', także szaszłyk, tur. szaszłyk 'potrawa z mięsa'.
Obok formy pantałyk jest poświadczona też postać pantalik: Najmłodszy z Tutunfowiczów, znany powszechnie z pantaliku swego, z którego niczym zbić go nie było można, odezwał się na pół żartobliwie, na pół durnie (Eliza Orzeszkowa, Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego).
W rozwiązywaniu historii pantałyku pojawił się też wątek włoski. Od XVI w. W modzie włoskiej (która wraz z Boną Sforzą przybyła do Polski) ważna rolę grały najpierw puntały i puntaliki (por. włoskie puntale 'trzpień w klamrze' etymologicznie związane z łac. pungere 'kłuć' i punctum; stąd pol. punkt, punktualnie), następnie pontały i pontaliki [por. np.: "Co owych nastało dziwnych pontalików, feretów; a snadź już drudzy nie tylko na głowie, ale i na nogach te pontały a te ferety sobie przyprawują"(M. Rej, Zwierzyniec); "U niewiast teraz łańcuchy na szyi wiszą, około szat pontały, na uszach perły, na ręku manele" (Sebastian Petrycy)], a być może później, kiedy owe klamry, guzy, metalowe ozdoby noszone na głowie, szyi, nogach, na sukniach wyszły z mody, pozostały już tylko hiperpoprawne pantaliki, jako ogólna nazwa biżuterii, klejnotów, przenośnie bogactwa, pewności siebie. Zbić kogo z pantałyku to 'odsłonić, pozbawić go oficjalności, świąteczności, przepychu i związanej z tym pewności siebie'.
Mimo wielu prób tajemnica pantałyku pozostaje nierozwiązana!


pasqdnick | 2005.03.06 00:15:10

W moim? Za duzo :) Zreszta troszke wiesz na ten temat... :)
wykaze sie teraz mala znajomoscia internetu ;) Klik 1 i to jedyne co znalazłem ;)
Przypuszczalnie spisek obcych ;P
Pozdrawiam...

acha | 2005.03.05 22:38:29

wierzę w przypadek :) i w przeznaczenie. a tak w ogole to w nic nie wierzę :D