tramwaje // odwiedzony 33862 razy // [xtc_warp szablon nlog7 v01f beta] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (19 sztuk)
19:32 / 27.03.2008
link
komentarz (1)
Najnowsze komunikaty:

Nowe ceny biletów w Warszawie

kliknij -> Ceny biletów od 2 czerwca


26 marca 2008

Dokładnie 100 lat temu, 26 marca 1908, z placu Krasińskich wyjechał w trasę linii 3 pierwszy w Warszawie tramwaj elektryczny.
Tramwaje Warszawskie uczczą swoją wielką rocznicę organizowaną 4.04 Międzynarodową Konferencją Naukową nt.: Umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie drogowego transportu pasażerskiego.
Wieczorem 4.04 w Sali Kongresowej odbędzie się Gala Jubileuszowa, na której zasłużonym pracownikom wręczone zostaną medale.
W sobotę 5.04 odbędzie się parada tramwajów na trasie Zajezdnia Wola - Towarowa - Al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Zieleniecka - Targowa - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Zajezdnia Wola. Ponadto na wyżej wymienionej trasie w godz. 12–18 kursować będą dwa zabytkowe tramwaje, którymi przejazd będzie bezpłatny. W godz. 10-16 będzie też można zwiedzać zajezdnię na Woli razem z Zakładem Naprawy Tramwajów.
Na budynku dyrekcji TW odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa ku czci Maurycego Spokornego - pierwszego dyrektora zarządu Tramwajów Miejskich. Podczas dnia otwartego można będzie nabyć monografię Warszawskie tramwaje elektryczne 1908-2008.

kliknij -> Parada Warszawskich Tramwajów

kliknij -> Jak to było 100 lat temu


26 marca 2008

Od 1.04 wraz z nowymi rozkładów jazdy wszystkich linii tramwajowych zostają wprowadzone następujące stałe zmiany w układzie linii:
2 - skrócenie trasy do Piasków (przez Bemowo pojedzie wydłużone 28)
4 - likwidacja kursów do Służewca (pojedzie tam kursująca co 6 minut 14)
5 - nowa solówkowa linia na trasie Koło - Nowe Bemowo - Huta - Metro Marymont (zastąpi kursującą obecnie tą trasą linię Z-8, a wcześniej 13 i 15)
13 - skrócenie do Koła (na Bemowo dwa razy częściej kursować będzie 23, a na odcinku bielańskim zastąpi ją nowa linia 5)
21 - wydłużenie do placu Narutowicza przez most Poniatowskiego i Aleje Jerozolimskie (zamiast 46)
28 - wydłużenie do Koła (w zamian za 2)
46 - skrócenie trasy do pętli Ratuszowa-ZOO (w Aleje pojedzie w zamian 21) i wydłużenie trasy do ul. Kasprzaka, którą w zależności od pory dnia kursować będzie lewoskrętnie lub prawoskrętnie;
Z-8 - likwidacja czasowej linii zastępczej (zastąpi ją nowa linia 5).
Jednocześnie zmiany wprowadzone od 9.02 polegające na zawieszeniu 15, uruchomieniu 14 i zmianie tras 10 i 35 zostają utrzymane na stałe.


Ciekawostki:


Na liniach tramwajowych między Düsseldorfem i Krefeld jeżdżą tramwajowe wagony barowe.

W Stuttgarcie jedna z linii tramwajowych (numer 10) kursuje na torze zębatym.

W Douglas (Wyspa Man) istnieje ostatnia regularnie kursująca linia tramwaju konnego.

Najpopularniejszy polski tramwaj Konstal 105Na jest w konstrukcji części elektrycznej i układu napędowego niemal wierną kopią amerykańskiego PCC z okresu międzywojennego. Gdy w 1973 roku uruchomiono jego produkcję, był tańszy od równocześnie montowanych autobusów Jelcz PR-110.


Tramwaje na świecie:
GT6 to jednokierunkowy tramwaj przegubowy, dwuczłonowy, sześcioosiowy (stąd cyfra sześć: niem. Gelenktriebwagen 6-achsig). Jest to rozwinięcie konstrukcji jednoczłonowego wozu Düwag T4. Napęd na pierwszy i ostatni wózek, środkowy wózek toczny, rozruch rezystorowy. Silniki trakcyjne są samoprzewietrzalne, a wagon posiada hamulce szynowe, tarczowe elektryczne (postojowe) oraz ręczne. Cztery pary harmonijkowych drzwi z fotokomórką, od strony drzwi rząd podwójnych siedzeń, po stronie przeciwnej pojedynczy. Siedzenia ustawione na przemian - przodem i tyłem do kierunku jazdy. Wagony mogą być eksploatowane z doczepami typu B4. Poza normalnotorową, powstała również wersja o rozstawie kół 1000 mm.

Pierwsze wagony GT6 pojawiły się w Düsseldorfie w 1956. Następnie rozpoczęto ich eksploatację w innych miastach Niemiec oraz innych państw. W krajach zachodnioeuropejskich zaczęto wycofywać je z eksploatacji w latach 90. XX wieku, zastępując taborem niskopodłogowym. Część z nich trafiła wówczas do Polski uzupełniając tabor w Elblągu, Grudziądzu, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. W Polsce poddaje się je drobnym przeróbkom, w zależności od potrzeb przewoźnika (m.in. nowe kierunkowskazy i oświetlenie, wydzielenie miejsca na wózek inwalidzki, nowe siedzenia).