tramwaje // odwiedzony 33859 razy // [xtc_warp szablon nlog7 v01f beta] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (19 sztuk)
00:01 / 11.09.2008
link
komentarz (0)
Zderzenie tramwajów na pl. ZawiszySześć osób odniosło obrażenia w wyniku zderzenia dwóch tramwajów na warszawskiej Ochocie. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformowała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

"Do wypadku doszło około godziny 8.00. - Tramwaje linii 1 i 25 jechały ulicą Grójecką. Gdy skręcały w ul. Towarową - na Pl. Zawiszy - jedynka wjechała w 25, a ta wypadła z szyn - powiedziała Anna Kędzierzawska."

Materiał z Gazety Wyborczej

P.S. Dziennikarze się pomylili, bo to skład linii 25, który jedzie prosto, chciał 'przeskoczyć' światła i w tym przypadku motorniczy nie zwrócił uwagi na położenie zwrotnicy (była przestawiona w lewo). Z dość dużą prędkością wjechał na skrzyżowanie i mając ustawiony lewoskręt uderzył w tył drugiego wagonu składu linii 1.

Zresztą i tak zawsze 25 jedzie prosto, a na zdjęciu poniżej widać to dokładnie...


Ciekawostki

Dwukierunkowe Krakowiaki

Pod koniec września w Krakowie zaczną jeździć trzy nietypowe tramwaje - kabiny motorniczych mają z obu końców. Trafią na remontowaną jeszcze ul. Pawią, gdzie będą dowozić ludzi do Galerii Krakowskiej.

Od początku wakacji mechanicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego czekali na trzy nowe dwukierunkowe tramwaje N8S-NF z Norymbergi. - Takich maszyn jeszcze w Krakowie nie widzieliśmy - mówi Franciszek Osuch, szef Stacji Obsługi i Remontów MPK. - Z obu końców mają identyczne kabiny motorniczego. Po skończeniu trasy nie muszą zatem zawracać na pętli. Wystarczy, że motorniczy przesiądzie się do drugiej kabiny i może rozpoczynać jazdę z powrotem.

To nie koniec. Również drzwi wejściowe do tramwajów znajdują się po obu stronach. Mimo, że maszyny mają już 30 lat, w środkowej części są niskopodłogowe. - Niepełnosprawni i starsze osoby nie będą mieli problemów z wsiadaniem także z przodu i z tyłu. Przy drzwiach są tam wysuwane stopnie - opisuje Osuch.

MPK kupiło te trzy tramwaje w Norymberdze z myślą o otwarciu linii na ul. Pawiej. Tamtejsze torowisko będzie ślepym zaułkiem jeszcze przez ok. rok. Tymczasem na 27 września zaplanowano otwarcie Galerii Krakowskiej. Nowe maszyny będą więc obsługiwać linię, która skończy się przy drzwiach Galerii.

Dwa wagony przyjechały do Krakowa w zeszłym tygodniu. Ostatni dojechał w nocy z niedzieli na poniedziałek. MPK kupiło je zaledwie za 450 tys. zł, bo dla Niemców dalsze ich utrzymywanie byłoby zbyt kosztowne. Trzy takie nowe kosztowałyby 6 mln zł. - Dodatkowym atutem są ich podzespoły, które pasują też do jeżdżących już po mieście "norymberczyków" GT6 - cieszy się Osuch.