lirykp // odwiedzony 404776 razy // [nlog/Only oil/by/zbirkos] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (1058 sztuk)
19:38 / 26.02.2006
Hokej: Wielkie emocje w skandynawskim finale!

Hokeiści szwecji po raz drugi w historii zostali mistrzami olimpijskimi w hokeju na lodzie. W finale XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich pokonali oni Finlandię 3:2 (0:1, 2:1, 1:0).

Szwecja - Finlandia 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Bramki: Henrik Zetterberg (25), Niklas Kronwall (34), Nicklas Lindstroem (41) - Kimmo Timonen (15), Ville Peltonen (36).
Kary: 14 min. - 14 min. Sędziował Paul Devorski (Kanada). Widzów 8274.

Mecz był bardzo emocjonujący, obfitował w liczne sytuacje podbramkowe. Pasjonująca była zwłaszcza końcówka spotkania.

Wynik spotkania otworzył w 15. minucie Fin Kimmo Timonen, który huknął z niebieskiej linii między parkanami strzegącego szwedzkiej bramki Henrika Lundqvista. Zawodnicy "Suomi" grali wówczas w przewadze, bowiem na ławce kar przebywał Jorgen Jonsson. Wynikiem 1:0 dla Finlandii zakończyła się pierwsza tercja spotkania.

W drugiej ciężar gry wziął na siebie Mats Sundin. To jego agresywnej grze na ławkę kar powędrował Toni Lydman. Grający w przewadze Szwedzi doprowadzili do wyrównania w 25. minucie. Zza fińskiej bramki wyjechał Henrik Zetterberg, który skierował krążek w stronę bramki Antero Niittymaki. "Guma" zatańczyła między parkanami bramkarza i przekroczyła linię bramkową.

W 34. minucie na ławce kar znalazł się Fin Petteri Nummelin. Zaledwie 24 sekundy po tym fakcie miedzy bulikami przed fińską bramką znalazł się Niklas Kronwall, który pokonał Niittymaki.

Minęło nieco ponad 90 sekund a wynik znów był remisowy. Olli Jokinen ściągnał na siebie dwóch obrońców Szwecji. Krążek przejął Jussi Jokinen, ten podał do Ville Peltonena, który strzelił celnie nad wyciągniętą ręką Lundqvista.

Wynik spotkania został ustalony już w 10. sekundzie trzeciej tercji. Wznowienie na początku tej części gry wygrali Szwedzi. Krążek przejął Mats Sundin, zagrał do Petera Forsberga, a ten dostrzegł dobrze ustawionego Nicklasa Lindstroema, który nie miał problemów z pokonaniem fińskiego bramkarza.

W końcówce spotkania trener "Suomi" wycofał jeszcze bramkarza i jego zawodnicy byli bliscy doprowadzenia do wyrównania, ale na 25 sekund przed końcową syreną cudowną paradą popisał się Lundqvist.

Tym samym Szwedzi wygrali na igrzyskach olimpijskich turniej hokejowy po raz drugi w historii. Po raz pierwszy Szwedzi triumfowali w 1994 roku w Lillehammer, kiedy to w finale pokonali Kanadyjczyków.

Dla Finów porażka w finale była tym boleśniejsza, że wcześniej w Turynie ani raz nie schodzili z lodu pokonani. W dotychczasowych meczach stracili zaledwie 5 bramek i z całą pewnością byli faworytem tej potyczki.

Brązowy medal na tych igrzyskach wywalczyli Czesi, który w meczu o 3. miejsce pokonali Rosjan.