lirykp // odwiedzony 404615 razy // [nlog/Only oil/by/zbirkos] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (1058 sztuk)
22:36 / 21.05.2006
Hokejowe MŚ: Historyczny triumf "Trzech Koron"!

W finałowym meczu mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które zakończyły się w Rydze, Szwedzi pokonali obrońców tytułu, Czechów, 4:0 (2:0, 2:0, 0:0).
Hokeiści "Trzech Koron" przeszli do historii, gdyż jako pierwsi zdobyli w jednym roku złoty medal igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Wcześniej taka sztuka nie udała się żadnej reprezentacji. W szwedzkiej ekipie w MŚ zagrało 8 zawodników, którzy w lutym sięgnęli po olimpijskie "złoto".

Mistrzowie olimpijscy z Turynu mecz z Czechami "ustawili" już w pierwszej tercji. Na zdobycie dwóch goli potrzebowali zaledwie 37 sekund. Najpierw, w 14 minucie, wynik otworzył Jesper Mattson, zaś niespełna minutę później na 2:0 podwyższył Fredrik Emvall.

W drugiej odsłonie Szwedzi grali znakomicie w obronie i skutecznie w ataku. W tej części gry zdobyli kolejne dwa gole (Niklass Kronwall i Joergen Jonsson). W trzeciej tercji hokeiści "Trzech Koron" spokojnie kontrolowali przebieg wydarzeń na lodzie i zasłużenie zdobyli tytuł mistrzów świata.

Dla Czechów był to szósty finał MŚ w historii ich startów w tej imprezie. Pięć poprzednich wygrali (w tym w ubiegłym roku z Kanadyjczykami), w szóstym musieli uznać wyższość Szwedów, którzy na tytuł czekali aż 8 lat.

Brązowy medal wywalczyli Finowie, którzy w decydującej o podium miejscu potyczce rozgromili Kanadyjczyków 5:0.