nasta // odwiedzony 466758 razy // [pi_the_movie szablon nlog7 v01f beta] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (1810 sztuk)
18:59 / 02.07.2008
link
komentarz (0)
A więc kochani, udało się, projekt muzyczny zrealizowany. Poniżej obszerne info:



Centralny Basen Artystyczny oraz Klubokawiarnia Naparstek oferują niezapomniane wakacje w mieście. W ramach Letniej Sceny Muzycznej będziemy mieli szansę zapoznać się z najciekawszymi laureatami Wrocławia 2008:
• 21.07 - No limits + Agnieszka Rassalska,
• 25.07 - Gabriela Kulka,
• 27.07 - Bodo Kox,
oraz uczestniczyć w wielu koncertach:
• 11.07- Mama Selita grająca energetyczny funk,
• 18.07- Georgina Tarasiuk z zespołem w funkowej konwencji,
• 01.08- młody,ambitny zespół hip hopowy-jazzowy JazzUs;
• 08.08- Trzy Dni Później,
• 15.08- Tigrita Project,
• 22.08- Monika Dryl.
Co więcej co sobotę będą odbywały się imprezy dla miłośników rytmów latynoamerykańskich, a przede wszystkim salsy. Przed imprezami tymi, z tymże już tylko 2 soboty w miesiącu odbędzie się pokaz filmu ‘Connected with Cuba’. Oprócz ciekawostek muzycznych będzie również coś dla wielbicieli teatru. Otóż 5. oraz 6. lipca na deskach Centralnego Basenu Artystycznego będzie miało miejsce niesamowite wydarzenie jakim jest spektakl w reżyserii Łazarkiewicza z Tytusem Hołdysem.

Klubokawiarnia Naparstek oprócz muzyki na żywo, czyli wyżej wspomnianych koncertów postanowiła zorganizować piątki dla miłośników muzyki funk i soul w formie projektu dj’skiego. W jednym miejscu przez 2 miesiące będzie można wyszaleć się do woli przy najbardziej wysmakowanych utworach funkowych wyselekcjonowanych przez tych, o których każdy słyszał lub słyszeć powinien, przez tzw. śmietankę dj’ską:


• 04.07- Wieszocochodzi Soundsystem (Tort, Tetris, Qciek)
Qciek - Młody producent muzyczny-bitmejker z Białej Podlaskiej, związany z niezależną sceną muzyczną w Polsce już od lat. Klimat, w którym najlepiej się odnajduje to Funk, Soul, Hip-hop, Oldschool i nowe brzmienia, inspirując się wykonawcami lat 70, 80 i 90.
Rok temu razem z wokalistką Aneym stworzyli projekt o nazwie Soul For Rent, co zaowocowało EP-ką Anaesthetic, która jest dostępna w sieci.
Na codzień związany z grupą WieszOCoChodzi.
Od jakiegoś czasu organizator imprez Funkowych w rodzinnym mieście, gdzie razem ze swoim przyjacielem Trackiem serwują smaczki ze starych dobrych czasów.

Tetris (znany również jako Tet) - jeden z najbardziej rozchwytywanych raperów, mimo, że pierwsze oficjalne wydawnictwo ukaże się dopiero tej jesieni.
Znany głównie ze swojego niebywałego freestylu i umiejętności rozkręcania wszelkiej maści imprez. Dwukrotny V-ce mistrz WBW w 2004 i 2005 roku, uczestnik i zwycięzca wielu innych bitew freestylowych w całym kraju.
Członek i założyciel kolektywu Wieszocochodzi, stały członek Soul Operators Soundsystem mający na swoim koncie setki przeróżnych występów w niemal każdym zakątku Polski obok czołowych krajowych grup jak i uznanych na międzynarodowej scenie marek jak Athletic Mic League czy El Da Sensei. Od małych kameralnych imprez, przez deski teatru, teatry uliczne, kontesty wolnostylowe aż po żywiołowe koncerty z żywymi muzykami - żadna z tych płaszczyzn nie jest mu obca. Postać gwarantująca RAP na najwyższym poziomie.
We wrześniu, reprezentując Reformat Records zadebiutuje na rynku fonograficznym swoim debiutanckim albumem, na którym wspierają do m.in. tak uznane postacie jak O.S.T.R czy Łona. Prywatnie miłośnik czarnych rytmów zza wielkiej wody, kolekcjoner winyli i baczny obserwator otaczającego świata.

Dj Tort - naczelny Dj kolektywu Wieszocochodzi. Swoje umiejętności (m.in. 2gie miejsce na Skrecz.com Battle 2006) łączy z wysmakowaną selekcją tego co rozpala parkiet do czerwoności. Wykształcenie muzyczne pozwala mu na płynne, świadome żąglowanie gatunkami i łączenie ich w jedną spójną całość. W jego setach dominuje jednak hip-hop, funk, soul i wszystko co ma w sobie groove na tyle odpowiedni, żeby nawet najbardziej opornych wyrwać zza klubowego stolika, wciągnąć na parkiet i przetrzymać aż do bladego świtu.


• 11.07- Radek Miszczak
Radek Miszczak - dziennikarz muzyczny, znany przede wszystkim jako główny autor i redaktor prowadzący encyklopedii "Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop" (Wyd. Kurpisz, 2005). Jako spec od czarnych brzmień pisał do większości polskich tytułów prasowych, poświęconych muzyce i kulturze miejskiej, współpracował także jako korespondent z czeskim magazynem BBaRaK. Polski promotor międzynarodowego festiwalu Hip Hop Kemp, odbywającego się w Czechach, oraz założyciel i właściciel imprezowo-promocyjnej Agencji Joytown. Jako DJ gra przede wszystkim eklektyczną mieszankę tanecznych i klimatycznych brzmień osadzonych w tradycji czarnej muzyki - r&b, soul, hip-hop, funk, disco. Szeroka wiedza muzyczna, zdobyta w pracy dziennikarza, pozwala mu niejednokrotnie wywołać wielki entuzjazm wśród bawiących się na parkiecie poprzez zaprezentowanie imprezowych bomb także z innych gatunków. Radek Miszczak wyznaje zasadę, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed DJ'em jest zadbanie o wspaniałą zabawę klubowiczów i jednoczesne podzielenie się nietuzinkową osobowością i wyczuciem muzycznym bez konieczności "pójścia na łatwiznę" w postaci odtwórczego grania tylko osłuchanych hitów czy oparcia seta na niekreatywnej mieszance 20 najnowszych przebojów mainstreamowego radia. Ten ideał wprowadza w życie podczas granych przez siebie, pozostających w pamięci imprez.


• 18.07- Average White Dj’s
Average White Dj’s to duet Dj-ski istniejący od roku. Tworzą go Dj Tabakkake i Roux Spana. W ich setach usłyszeć można funk, soul, rhythm ‘n’ blues, disco, rare groove.

Dj Tabakkake – współpracuje m.in. z Radiem Aktywnym, gdzie co tydzień gra swój set, związany z podziemną sceną warszawską, kolekcjoner płyt i dobrych dźwięków.

Roux Spana – producent-beatmaker i muzyk, współzałożyciel hiphopowo-jazzowego składu Jazzus, udzielał się także w zespołach Raggamoova i Soulunit, niedługo będzie miała miejsce premiera płyty squadu „Mardi Gras”, którą w całości wyprodukował.



• 25.07- Daniel Drumz
Urodzony w 1985r. w Stalowej Woli, mieszka w Krakowie. DJ, turntablista, producent, kolekcjoner płyt.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 10-ciu lat od wieloletniej nauki gry na trąbce. Wychował się na new-schoolowym hiphopie początku lat `90, co bardzo silnie wpłynęło na jego późniejszy gust jako DJ`a. Za gramofonami od 2000 roku. 3 lata później, dzięki wywalczeniu tytułu mistrzowskiego na swoich pierwszych zawodach (wtedy jeszcze pod pseudonimem DJ Taśmy) - Vestax POPDJ 2003 - zapewnił sobie stałe miejsce wśród czołowych polskich turntablistów. Od 2004r. koncertował i nagrywał z warszawskim zespołem Grammatik, aż do zakończenia działalności przez grupę cztery lata później. Cały czas koncertuje z Eldo.

Klubowe sety Daniela to mix funku, klasycznego hiphopu, afrobeatu, soulu i rzeczy pokrewnych - od szerokopojętych editów beatowych, przez neo-soul, kończąc na nu-jazzie, broken beacie, dancefloor jazzie. Otwierał imprezy dla takich artystów jak De La Soul, Guru, Michał Urbaniak, Rahzel, Jay-Z, The Freestylers, DJ Tigerstyle. Na koncie ma również wspólne sety z muzykami, m.in. z Leszkiem Możdżerem i Jimem Dunloopem. Poza Polską znany jest głównie dzięki swoim mix-cd, które promował na imprezach w Dublinie, Wilnie, Pradze i kilku innych europejskich miastach.

Daniel Drumz jest również założycielem największej polskiej strony internetowej poświęconej turntablismowi i scratch music - www.skrecz.com. Jako wykładowca brał udział w takich imprezach jak polskie Infosesje Red Bull Music Academy oraz Rodec Scratch College.

wybrane imprezy turntablistyczne:
2003 : 1. miejsce na eliminacjach Vestax POPDJ Gdańsk, PL
2003 : 1. miejsce na finałach Vestax POPDJ - Warszawa, PL
2003 : 3. miejsce na Mistrzostwach Polski ITF Poland 2003 (Advancement Class) - Kraków, PL
2005 : 1. miejsce na ITF Poland 2005 Eliminations (Beat Juggling) - Katowice, PL
2005 : 2. miejsce na ITF Poland 2005 Finals (Beat Juggling) - Kraków, PL

Dyskografia:
The Jonesz "Season One" (P-Vine Japan, 2008) / LP CD
Emil Blef "Billing" (Haos, 2008) / CD
Daniel Drumz "Nightsessions At Seventh Floor" (Daniel Drumz, 2007) / MIX-CD
Dinal “W Strefie Jarania i w Strefie Rymowania” (Step/East Eventz, 2006) / 2LP/CD
Daniel Drumz “Electric Relaxation” (Daniel Drumz, 2006) / MIX-CD
Eldo/Bitnix "Człowiek, który chciał ukraść alfabet" (Eternia / Frontline Records, 2006) / CD
JuNouDet (JuNouMi, 2006) / 2LP
DJ Taśmy presents: Footprints vol. 3 (Daniel Drumz, 2005) / Mix-CD
Pozycje Obowiązkowe: Grammatik (Embargo Nagrania, 2005) / CD
ITF Poland 2005 (Tusestudio, 2005) / DVD
Grammatik 3 (Embargo Nagrania, 2005) / CD
ITF Poland 2004 (Tusestudio, 2005) / DVD
Deobe/Dena Deobedena.com (UMC, 2004) / CD
DJ Taśmy Inna Caribbean Stylee (Daniel Drumz, 2004) / Mix-CD digipack
RapFrancuski EP vol. 1 (Laziz Records, 2004) / LP
ITF Poland 2003 (Tusestudio, 2004) / VHS
JuNouMi vol 3 (JuNouMi, 2003) / LP

Więcej info:
www.danieldrumz.com
www.myspace.com/danieldrumz


• 01.08- Druh Sławek
Jeśliby zapytać każdego, kto choć trochę zna się na rodzimym Hip-Hop'ie kto jest największym znawcą tego gatunku w Polsce, odpowiedź będzie jedna – Druh Sławek. Kiedy w 1995 roku za sprawą debiutanckiej płyty Liroya większość Polaków po raz pierwszy zetknęła się z rapem, Druh Sławek wraz ze swoją kilkutysięczną wówczas kolekcją rapowych płyt rozpoczynał właśnie nadawanie kultowej dziś audycji „Raptime” na falach „Rozgłośni Harcerskiej” (późniejsza „Radiostacja”). Na audycji tej wychowały się setki, a może i tysiące osób, z których spora część kilka lat później zaczęła współtworzyć polską kulturę Hip-Hop i scenę Rap.

Druh Sławek od wczesnych lat młodzieńczych był kolekcjonerem płyt i miłośnikiem muzyki. „Miałem tyle płyt, że ludzie z Wrocławia i Katowic przyjeżdżali do mnie, do domu, przywozili ze sobą magnetofony szpulowe i zostawiali mi je na tydzień, żebym - za drobną opłatą - przegrał im na ich taśmy z moich winyli jakieś trudno dostępne płyty stanowiące część mojej kolekcji. Dzisiaj można powiedzieć, że to piractwo, ale wtedy to była wzajemna pomoc. No i nie ździerałem z nich jakichś dzikich pieniędzy. To była chęć rozprzestrzeniania muzyki…” – wspomina w jednym z wywiadów. Później przyszedł czas na emigrację - Druh spędził 2 lata w Niemczech (Berlin) i 15 lat w Australii (Sydney). Również dzięki pobytowi w tych krajach mógł on wejść w posiadanie płyt, które dziś składają się na jego kolekcję – niesamowity, stale uzupełniany zbiór budowany od ok. 1980 roku.

W Australii, wraz z obecnym absolutnym australijskim guru w kwestii Hip-Hop'u - Jasonem - jeszcze zanim w USA pojawił się „The Source”, Druh Sławek redagował pierwszy Hip-Hop'owy fanzin - jedno z pierwszych Hip-Hop'owych pism na świecie. Również wraz z Nim Druh zorganizował pierwszy Hip-Hop'owy festiwal w Australii.

W 1995 roku Druh Sławek opuścił Australię by przyjechać na dwa tygodnie do Polski i… już nie wrócił na Antypody. W Polsce postanowił podzielić się tym, czym nie jest w stanie podzielić się w Polsce nikt inny – wiedzą o muzyce, której w Polsce nie ma. W ten sposób trafił do rozgłośni RH Kontakt (Rozgłośnia Harcerska) na której falach nadawał przez 8 lat kultową audycję „Raptime” - do czasu zmiany linii programowej tej stacji na komercyjną.

Druh Sławek jako dziennikarz pisał o historii Hip-Hop'u i o bieżących wydarzeniach na scenie dla wszystkich liczących się mediów Hip-Hop'owych w kraju, a także dla kilku magazynów pozabranżowych. Jego „Raporty Płytowe” umieszczane na łamach „Klanu” i „Hip-Hop Magazynu” głównie u schyłku lat 90'tych, do tej pory dla wielu są źródłem wiedzy o genialnych albumach, których raczej nie znajdziemy na półkach sklepów muzycznych w Polsce.

O swojej imprezowej selekcji Druh Sławek wypowiada się następująco: "Gram wszystko, co można podciągnąć pod szeroko rozumiany Funk przez duże F. Zaczynając od Digital Underground i Madliba, ale też Pink Floydów, Ultramagnetic MC's, Clintona, jak również Rolling Stones'ów. Do tego dużo klasycznego Hip-Hop'owego Oldskool'u. Wybrane kawałki Reggae. Disco. Jako jedyny w Polsce i pewnie jeden z niewielu nawet w Europie, mam i gram całą klasykę waszyngtońskiego Go-Go - czyli najlepszej muzyki tanecznej stworzonej przez człowieka - piorunującej mieszanki funku, rytmów afrykańskich, rapu i jazzu. Nigdy zresztą nie wiem do końca, co zagram - zwykle przywożę ze sobą ze 2000 płyt i wybieram co zagram w zalezności od tego, do czego ludzie najlepiej się bawią, starając się nie grać tego, co już zagrali albo co mogą zagrać inni. Zresztą muza jest do słuchania i tańczenia, a nie do pisania o niej. Gram zajebistą, maksymalnie taneczną muzykę imprezową. Kropka."



• 08.08- DJ Spox
DJ Spox to jeden z najciekawszych imprezowych DJ'ów w Polsce. Z jednej strony, przez działalność koncertowo/nagraniową wypracował nieprzeciętne umiejętności techniczne, pozwalające mu na wzbogacanie granych imprez o ciekawe, turntablistyczne tricki. Z drugiej, jego szerokie muzyczne horyzonty i imponująca selekcja płyt pozwalają mu łączyć "lekkostrawność" i "taneczność" granej muzyki z oryginalnym sposobem jej zaserwowania. Jeśli wszystko to doprawimy pokaźnym doświadczeniem zdobytym w roli klubowego DJ'a podczas setek imprez granych na terenie całego kraju, otrzymamy jasną odpowiedź na pytanie "dlaczego warto wpaść i posłuchać jak (i co) gra DJ Spox. Obecnie, esencją imprez granych przez Spoxa jest zazwyczaj Baltimore, Baile Funk i wszelkie - nieraz autorskie - Mash-Up'y, Remixy i Edity. Przed wybraniem się na jego imprezę warto jednak upewnić się co do tego w jakim będzie ona utrzymana klimacie, gdyż Spox'owi zdarza się również graź imprezy Funkowe oraz - zdecydowanie najrzadziej - Hip-Hop'owe.

Kojarzycie DJ'a Spox'a z muzycznych działań prowadzonych wraz z Dużym Pe pod szyldem Cisza & Spokój? Z imprez i koncertów Masala Soundsystem? Z występów z freejazzową Orkiestrą TransTechnoLogiczną Wojciecha Konikiewicza? A może z międzynarodowej współpracy z białoruskim rewolucyjnym zespołem Cyrvonym pa Biełamu? Albo z live mix'ów w legendarnej RadioBis : tej audycji audycji, która przez półtora roku gościła na antenie Radia Bis? Skądkolwiek go znacie - wpadnijcie na jego imprezę, a odnajdziecie jeden powód więcej by pozytywnie kojarzyć jego ksywkę.

Warto wspomnieć, że DJ Spox (zazwyczaj - wraz z Dużym Pe) brał też udział w wielu wydarzeniach zderzających Hip-Hop z innymi dziedzinami sztuki / gatunkami muzyki. Jako część Orkiestry TransTechnologicznej znanego muzyka jazzowego, Wojciecha Konikiewicza wystąpił w Sali Kongresowej w koncercie upamiętniającym rocznicę wybuchu Stanu Wojennego. Podczas jednej z edycji organizowanego przez Centrum Twórczości Narodowej festiwalu Karuzela Kultury, został skonfrontowany z wirtuozem fortepianu. Podczas kolejnej, wraz z Dużym Pe został 'zderzony' z Grzegorzem Turnauem, co niespodziewanie zaowocowało wspólnym, improwizowanym występem. Do swoich programów telewizyjnych zapraszali go ludzie tacy jak Zbigniew Hołdys czy Wojciech Mann i Krzysztof Materna.



• 15.08- Ojciec Karol
Członek kolektywu Break Da Funk, z którym obecnie pracuje nad debiutancką płytą. Miksuje Breakbeat Funk czyli New Funk Breaks, Old School Hip Hop, Heavy Funk przez Breakbeat, Big Beat, B Boy Breaks i Funk. Dużo instrumentalnych brzmień, połamanych bitów, żywej perkusji, wgniatającego basu, skreczy i pozytywnej energii.

Razem z Papa Zurą tworzy zespół The Fathers, w którym przy pomocy czterech adapterów, dwóch mikserów i efektora dźwięku muzycy grają wybuchową miksturę funku, old school hip hopu, soulu, reggae, drum and bassu i breaków.

Występuje jako skreczownik-gramofonista w hip hopowym zespole Bassgrou. Pojawił się również ze skreczami na kilku innych płytach m.in. zespołów Patent, Letko czy Marika. Prowadził audycje „Break Da Funk” w Jazz Radiu, gdzie można było usłyszeć fuzje funkowej muzyki miksowanej na żywo w studiu z dźwiękami płynącymi z instrumentów przyniesionych przez zapraszanych do audycji gości.

Obecnie razem z dj Spikiem i dj Benito jest autorem cotygodniowej audycji Break Da Funk w Radiu Kampus. Zainicjował powstanie kolektywu Break Da Funk wspierającego muzykę połamanych dźwięków, a z inicjatywy którego można było zobaczyć w Polsce takich artystów jak Nostalgia 77 (Tru Thoughts/Brighton), dj Format (Genuine Rec./Londyn) Boca 45 (Grand Central/Bristol), dj Hype & Jim Dunloop (MPM/Berlin), Natural Self (Tru Thoughts/Brighton) czy Rob Life (Breakin Bread/Londyn). Wydał mikstape Akumulatura ukazujący wpływ funku na współczesna muzykę taneczną. Właśnie ukazał się nowy mix – Sepukultura – z gościnnym udziałem znakomitych muzyków: mC glenSKii - wokal, Kuba Galiński – syntezator i organy, Suhi vel Sushkin – trąbka i wokal, dj Zaju – scratch.

Więcej info na:
www.myspace.com/ojcieckarol
www.breakdafunk.pl



• 22.08- JuNouMi Crew, czyli Groh i Fil
JuNouMi Crew to istniejący od trzech lat kolektyw DJ-ski, skupiający osoby związane z winylowymi labelami: hip-hopowo-funkowym JuNouMi Records i house'owym Fuente Records. Założenia projektu są dwa: granie z winyli i robienie jak najbardziej tanecznych imprez. Balangowa selekcja kawałków jest maksymalnie szeroka: od korzennego reagge i klasycznego hip-hopu, przez oldskulowy funk i kokainowe disco, po energetyczny breakbeat, klubowy house, brudne elektro i szalony drum'n'bass. Miks bywa zaskakujący, ale zawsze pełen jest wybuchowego, radosnego, porywającego, parkietowego groove'u.
Aktywność imprezowa JuNouMi Crew skupia się przede wszystkim w trzech miastach: Warszawie (Regeneracja, Klinika, Balsam, Hydrozagadka, Saturator, Punkt i wiele innych), Poznaniu (Cafe Mięsna, Czytelnia), Krakowie (Caryca) i Włocławku (Czarny Spichrz). Regularnie zdarza się jednak, że ktoś z ekipy JuNouMi gości w Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Sopocie, Wrocławiu.



• 29.08- Burn Reynolds
Prowadził audycję „Fusion” na falach Jazz Radia, gdzie prezentował wiele nurtów muzycznych, począwszy od soul, funk, jazz, reaggae, disco, rare groove i wiele innej dobrej muzyki, którą niekiedy ciężko jednoznacznie zaszufladkować. Podjął współpracę ze studiem teatralnym, gdzie zajmuje się muzyką (jej doborem i odtwarzaniem w trakcie spektaklu m.in. „ Absolutnie Off Show”). Z teatrem był na kilku festiwalach w Polsce i zagranicą. Przygotowywał również muzykę do innego spektaklu (Daniil Charms „Z niebywałej wysokości”) w Teatrze Narodowym. Otwierał kilka festiwali filmowych m.in „Wysokie temperatury filmowe” (2005) w Kazimierzu, Planete Doc Review w Warszawie.
Prowadził imprezy „Fulkolor” w warszawskim klubie Pruderia, gdzie udało się zaprosić Soul Jazz Sound System oraz Fryer (Jazzman Records) i wraz z Cpt. Sparky i Misty cykl imprez o nazwie „Brown Sugar” w klubie Paprotka. W ramach cyklu zagrało paru artystów “importowych” m.in. Smoove (Acid Jazz Rec) Florian Keller (Compost, Perfect Toy), Beathoven (Puma Strut), Henry Storch (Unique Rec.), Stupid Deep. Grywał z takimi dj’ami jak Nicky Siano (Gallery, NY) Ed Piller (wraz z Gillesem Petersonem założył legendarną wytwórnię Acid Jazz ), Andy Votel (B-Music, Finders Keepers), Bobby Boucher (Puma Strut), Joseph Malik (Compost), 7 Samurai (G.A.M.M) i wielu innych polskich i zagranicznych dj’ów. W 2007 roku został zaproszony na festiwal “Enjoy Jazz Festiwal” do Heidelbergu. W chwili obecnej związany jest ze sklepem płytowym Wax Box, kolektywem EU4YA (European Union For Young Artist ), grupą dj’ów Soul Service (Papa Zura, Cpt. Sparky, Misty). Wraz z kolektywem Soul Service jest autorem serii kompilacji “Polish Funk” z mało znanymi utworami z archiwów polskiej fonografii. Płyty ukazały się nakładem Polskich Nagrań i zbierają pozytywne recenzje na całym świecie. W manchesterskim sklepie Piccadilly Records była płytą tygodnia, Dusty Groove z Chicago nazwał ją „wspaniała kolekcją utworów z polskich płyt, które od wielu lat przykuwały naszą uwagę” i dał swój patronat. W czerwcu ukaże się trzecia część serii „Polish Funk”.

Wszystko to na wyciągnięcie ręki i w samym Śródmieściu, tuż za Sheratonem na Konopnickiej 6 (w tym samy budynku, w którym znajduję się Teatr Buffo!). Więc już teraz rezerwujcie sobie wakacyjne piątki na muzyczną ucztę.