Nawigacja: wszystkie notki ostatnie 20 ostatni miesiąc 

2009.07.27 21:34:58 link

Weekend był aktywny, aż chyba za bardzo aktywny bo nawet nie miałem zbyt czasu wypocząć. Piątek piwo, sobota zakupy i przeprowadzka znajomych, w niedziele giełda staroci i eksploracja.

W pracy zaczął się tydzień shutdownu więc tak wszystko jakby wolniej się kreci. Jutro wizyta u dostawcy w Bielsku-Białej, reszta tygodnia raczej na miejscu w bazie.

Tomek pożyczył mi w sobotę książkę p.t. „W pogoni za cieniem” Roberta Kursona. Książka mnie wciągnęła, jednej nocy przeczytałem prawie 1/3. Dziś może część dalsza.

W Przekroju (29/3343 z 23/07/2009) ukazał się artykuł o początkach Internetu w Polsce oraz pojawiła się lista 33 blogów wartych uwagi. Może najpierw komentarz odnośnie Internetu, nie wiem z ilu zaglądających tutaj czytelników pamięta takie strony www jak ahoj.pl, arena.pl, początki wp.pl, onet.pl czy Interia.pl. Ja pamiętam początek przygody z Internetem w roku 1999 r., wtedy najbardziej powszechną metodą dostępu do Internetu był numer dostępowy TPSY 0-20-21-22, potem pojawiły się jeszcze inne numery dostępowe. Szczytem marzeń było stałe łącze w postaci SDI. Sieci osiedlowe rozwijały się dość szybko, chociaż pamiętam amatorskie sieci łączące 5-10 kompów, gdzie punktem wyjściowym w świat Internetu było owe SDI o dość marnej przepustowości. Teraz mówi się coraz to więcej o szerokopasmowym dostępie do sieci i mamy niestety coraz to więcej użytkowników pokolenia neostrady, gg i od zeszłego roku naszej-klasy.pl. Dawniej było trzeba pokopać trochę w Internecie by znaleźć namiar na jakiś serwer FTP z którego można było zassać mp3 czy jakieś gierki. Do ściągania mp3 używało się napstera, potem pojawił się eMule i torrenty. Ahh to były czasy, nie było GG ale było ICQ i nieśmiertelny IRC. Były grupy dyskusyjne o których obecnie zaczynający przygodę z Internetem userzy, nie mają w ogóle pojęcia.
Odnośnie blogów to ponoć najbardziej popularnym polskim bloggerem jest kominek (lub też kominek.tv). Teraz już chyba nuezbyt wiele osób albo prawie nikt nie pamięta początków blogowania w Polsce, które zapoczątkowane zostało przez takich ludzi na przykład jak Jędrek Kostecki, Piotr Chlipalski. Przekrój nie publikuje linka do kominka bo ten mu podpadł, ale w sumie kominek pojawić się powinien :)