tramwaje // odwiedzony 36928 razy // [xtc_warp szablon nlog7 v01f beta] // n-log home
pokaż: ostatnie 20 | wszystkie z tego miesiąca! (0 sztuk) | wszystkie (19 sztuk)
17:56 / 18.12.2008
link
komentarz (1)
Po długiej przerwie w aktualizacji strony znów nadajemy nowe wieści. Bodźcem do ponownego prowadzenia strony jest czarna seria wypadków tramwajowych w stolicy. O tym poniżej.


Sobota, 29,11.2008, pętla Okęcie

Do zdarzenia doszło w sobotę rano. 48-letni mężczyzna miał prowadzić tramwaj linii 7. Przed wyruszeniem w trasę z niewiadomych przyczyn - prawdopodobnie, aby coś sprawdzić - wszedł na tory między swój tramwaj a tramwaj następny. Wtedy "siódemka" ruszyła do tyłu, przygniatając mężczyznę. Zginął na miejscu.

Prokuratura bada przyczyny zdarzenia.

Poniedziałek, 01.12.2008, ul. Puławska

Pijany mężczyzna, 30-letni Piotr K., najpierw urządził sobie rajd po ulicy Puławskiej, a potem postanowił zawrócić w niedozwolonym miejscu. Nie zauważył nadjeżdżającego tramwaju i wjechał prosto pod niego. Gdy policja próbowała go zatrzymać, był tak pijany, że ledwo trzymał się na nogach.

Mężczyzna miał 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Od ośmiu lat pracuje jako policjant w komendzie policji przy ul. Malczewskiego. Był po służbie.

Ruch tramwajów na Puławskiej został wstrzymany na godzinę.

Poniedziałek, 08.12.2008, al. Krakowska

Kierowca jechał ul. 17 stycznia chciał skręcić w lewo w al. Krakowską. Nie zachował jednak dostatecznej ostrożności i wjechał prosto pod tramwaj nadjeżdżający od strony Centrum.

Nikt nie został ranny, ale wypadek spowodował utrudnienia w ruchu w poniedziałkowe popołudnie.

Środa, 10.12.2008, al. Krakowska

W al. Krakowskiej peugeot wpadł na tory tramwajowe. Do zdarzenia doszło w okolicy ul. Korotyńskiego po godz. 17.00. W jego wyniku powstały utrudnienia w ruchu tramwajowym.

Poniedziałek, 15.12.2008, ul. Marszałkowska

Kierowca ciężarówki skręcał w lewo i nie zauważył zbliżającego się składu. Tramwaj uderzył w kabinę. W wyniku zderzenia kierujący tirem trafił do szpitala.

Poniedziałek, 15.12.2008, ul. Puławska/ul. Domaniewska

Kierowca furgonetki zagapił się i wjechał w wagon tramwaju na skrzyżowaniu Domaniewskiej i Puławskiej. Mężczyzna trafił do szpitala.

Wypadek spowodował poważne utrudnienia.

Poniedziałek, 15.12.2008, al. Niepodległości/ul. Nowowiejska



Krótko przed godz. 19 w tramwaj skręcający z al. Niepodległości w ul. Nowowiejską z niewiadomych powodów uderzył tramwaj jadący za nim - podał Artur Laudy z warszawskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Kobieta kierująca drugim tramwajem została uwięziona w kabinie; straż musiała rozcinać blachy. Kobieta trafiła do szpitala; trzy inne osoby odniosły obrażenia, m.in. złamanie kończyn.

W akcji brało udział pięć zastępów straży, policja, pogotowie, służby miejskie. Przez kilka godzin zablokowany był ruch tramwajów na tej trasie; ruch drogowy był utrudniony.

Poniedziałek, 15.12.2008, ul. Broniewskiego

Także w poniedziałek po południu, w innej części stolicy na ul. Broniewskiego na Żoliborzu, pod tramwaj wpadł mężczyzna. Do wypadku doszło na skrzyżowaniu z ul. Krasińskiego. Pieszy wszedł na czerwonym świetle pod koła tramwaju. Próby jego reanimacji nie dały rezultatu.

Środa, 17.12.2008, pl. Narutowicza



Krzyk pasażerów, a po chwili chrzęst giętej blachy i deszcz szkła ze zbitych szyb. Wczoraj przed godz. 9 jadący od strony Filtrowej tramwaj linii 35 uderzył w „siódemkę”, która kursowała do pl. Zawiszy. Składy wypadły z szyn. Jeden z motorniczych zakleszczył się w kabinie. 13 rannych odwieziono do szpitali przy ul. Lindleya, Banacha i Barskiej.– Widziałem, że nie uniknę zderzenia. Tuż przed kolizją zacząłem hamować, ale było za późno – opowiadał „ŻW” tuż po zdarzeniu motorniczy linii 7. Według Doroty Tietz z Komendy Stołecznej, tramwaj 35 nie ustąpił pierwszeństwa „siódemce”. Przyczyny wypadku badają policjanci.

Czwartek, 18.12.2008, ul. Okopowa



Również dzisiaj, przed południem na warszawskiej Woli, miał miejsce poważny wypadek z udziałem tramwaju. Skład linii 1 jadący ulicą Okopową od strony Ronda Radosława zderzył się z budowlaną ciężarówką przy ul. Stawki. Prawdopodobnie motorniczy nie zachował ostrożności. Rannych zostało 13 osób, które zostały przewiezione do szpitali. Pierwszy wagon wypadł z szyn, a wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu.



Jak widac ostatnie kilka dni to wręcz tramwajowe fatum, jak to piszą w "Życiu Warszawy". Jednak większośc wypadków powoduje czynnik ludzki.

(Fotografie i artykuły: "Życie Warszawy", "Gazeta Stołeczna" i my.)


Katastrofa w Szczecinie


7 grudnia 2008 roku minęła 41 rocznica największej katastrofy tramwajowej w Polsce.


7 grudnia 1967 roku - niezbyt doświadczona jeszcze motornicza Krystyna Presseisen przychodzi o godzinie 4.00 do swojej zajezdni by rozpocząć służbę na linii 6. Dyspozytor przydziela jej trójskład złożony z wagonu motorowego 4N 241 oraz dwóch przedwojennych doczep ("pulmanów"). Po niedługim czasie motornicza zgłasza mu, że wagon motorowy jest niesprawny. Dyspozytor poprosił mechanika o sprawdzenie tego, lecz ten stwierdził, że wszystko jest w porządku. Trójskład o godzinie 4.37 wyjechał nieco opóźniony na swoją służbę.

W ówczesnym Szczecinie w godzinach porannych tłum stoczniowców zmierzał do pracy. Rzadko kto posiadał wówczas własny samochód, a komunikacja miejska - mimo funkcjonowania na najwyższych obrotach, nie była w stanie zapewnić odpowiedniej ilości kursów. Tramwaje jeździły wówczas z "winogronami" - pasażerami, którzy przy otwartych drzwiach wagonu, stali na zewnątrz na stopniach trzymając się poręczy i w ten sposób pokonywali drogę do pracy. Tego dnia, podczas drugiego kursu w kierunku Gocławia w alei Niepodległości zerwał się łańcuch między dwoma wagonami, więc motornicza wysiadła z wagonu i udała się to naprawić. Po krótkiej chwili wróciła i poprosiła pasażerów by przesiedli się do nadjeżdżającego z tyłu tramwaju linii 1, ponieważ wagon jest zbyt obciążony, lecz zaowocowało to jedynie wyzwiskami ze strony jadących ludzi. Motornicza nie chciała ruszyć w dalszą drogę, ze względu na grożące niebezpieczeństwo, ale na placu Żołnierza dostała od dyspozytora nakaz kontynuowania jazdy.

O godzinie 6:35 jadąc ulicą Wyszaka motornicza zaczęła zjeżdżać w dół. Spadek na tej ulicy przekraczał 5% i kończył się 45-cio stopniowym zakrętem. Jadąc w dół, trójskład zaczął nabierać prędkości. Motornicza próbowała hamować nastawnikiem, ale jedynym tego efektem były iskry, które z niego poleciały. Wówczas, podobnie do konduktorek w doczepach, zaczęła zakręcać hamulec ręczny. Niestety bezskutecznie...

Na łuku wszystkie wagony zaczęły po kolei wylatywać z szyn. Wagon motorowy mocno uderzył w krawężnik, po czym wybił się w górę przewracając się. Drugi wagon przewrócił się na prawy bok i uderzając w latarnię złamał się w pół. Tylna doczepa na szczęście tylko lekko się przechyliła.

Na pomoc najszybciej przybyli przypadkowi przechodnie oraz uczniowie Wyższej Szkoły Morskiej. Udzielali oni pierwszej pomocy. Ludzie odwozili rannych do szpitali prywatnymi samochodami. Po pewnym czasie od zgłoszeniu wykolejenia przybył dźwig. Podnosząc pierwszy wagon jedna z lin rozerwała się, a wagon spadł z wysokości kilkudziesięciu centymetrów na rannych.

Następnego dnia do Szczecina przyjechała speckomisja z ministerstwa. Po wielomiesięcznym śledztwie ustaliła, że przyczynami wypadku były: zbyt trudny profil trasy, obecność trzeciego wagonu w składzie, przeładowanie oraz awaria hamulców (przepalenie się obwodów w nastawniku). Odszkodowania dla poszkodowanych, oraz rodzin ofiar wypadku (w tym także za zniszczone, lub stracone mienie) były wypłacane przez MPK aż do lat 80.

Katastrofa pochłonęła 15 ofiar: Gaj Fryderyk, Hermanowski Rudolf, Szczęśniak Witold, Badaczewski Alfred, Dzięcioł Ryszard, Afanazjew Wiesław, Augustowski Fabian, Bryłka Jan, Klepacz Marian, Kowieski Eugeniusz, Kryszczak Stanisław, Fabiszewski Zbigniew, Karczewski Andrzej i Janowicz Andrzej. Byli oni pracownikami Stoczni Szczecińskiej, Zarządu Portu oraz Stoczni Remontowej. 42 osoby zostały ciężko ranne, natomiast około 100 kolejnych odniosło lekkie obrażenia. Po dziś dzień jest uznawana za najgorszą katastrofę tramwajową w historii Polski.

Po wypadku zlikwidowano torowisko w ulicy Wyszaka, oraz zmieniono trasę linii 1 i 6. Dodatkowo zarządzono obowiązek montowania układu awaryjnego hamowania (w tym hamulców szynowych), oraz zakazano tworzenia składów z dwoma doczepami.

W 40 rocznicę wypadku 7 grudnia 2007 roku Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" upamiętniło ofiary wypadku w trakcie mszy świętej w szczecińskiej, oraz stawiając w miejscu wypadku pamiątkowy krzyż przy którym zapłonęło 15 świec ku pamięci ofiarom wypadku. W przyszłości planuje się ustawienie pomnika wraz z tabliczkami z nazwiskami ofiar wypadku.

na podstawie: Szmuciński Kajetan "Tramwaje w Szczecinie. Historyja ulicznego omnibusu z lat 1879-2007 we trzynastu księgach prozą. Księga I" (pozycja opublikowana na www.tramwaje.szczecin.pl), archiwum prasowego
opracował: Michał Pilaszkiewicz
współpraca: LLUZNIAK, Janusz Światowy



00:01 / 11.09.2008
link
komentarz (0)
Zderzenie tramwajów na pl. Zawiszy



Sześć osób odniosło obrażenia w wyniku zderzenia dwóch tramwajów na warszawskiej Ochocie. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformowała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

"Do wypadku doszło około godziny 8.00. - Tramwaje linii 1 i 25 jechały ulicą Grójecką. Gdy skręcały w ul. Towarową - na Pl. Zawiszy - jedynka wjechała w 25, a ta wypadła z szyn - powiedziała Anna Kędzierzawska."

Materiał z Gazety Wyborczej

P.S. Dziennikarze się pomylili, bo to skład linii 25, który jedzie prosto, chciał 'przeskoczyć' światła i w tym przypadku motorniczy nie zwrócił uwagi na położenie zwrotnicy (była przestawiona w lewo). Z dość dużą prędkością wjechał na skrzyżowanie i mając ustawiony lewoskręt uderzył w tył drugiego wagonu składu linii 1.

Zresztą i tak zawsze 25 jedzie prosto, a na zdjęciu poniżej widać to dokładnie...






Ciekawostki

Dwukierunkowe Krakowiaki

Pod koniec września w Krakowie zaczną jeździć trzy nietypowe tramwaje - kabiny motorniczych mają z obu końców. Trafią na remontowaną jeszcze ul. Pawią, gdzie będą dowozić ludzi do Galerii Krakowskiej.

Od początku wakacji mechanicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego czekali na trzy nowe dwukierunkowe tramwaje N8S-NF z Norymbergi. - Takich maszyn jeszcze w Krakowie nie widzieliśmy - mówi Franciszek Osuch, szef Stacji Obsługi i Remontów MPK. - Z obu końców mają identyczne kabiny motorniczego. Po skończeniu trasy nie muszą zatem zawracać na pętli. Wystarczy, że motorniczy przesiądzie się do drugiej kabiny i może rozpoczynać jazdę z powrotem.

To nie koniec. Również drzwi wejściowe do tramwajów znajdują się po obu stronach. Mimo, że maszyny mają już 30 lat, w środkowej części są niskopodłogowe. - Niepełnosprawni i starsze osoby nie będą mieli problemów z wsiadaniem także z przodu i z tyłu. Przy drzwiach są tam wysuwane stopnie - opisuje Osuch.

MPK kupiło te trzy tramwaje w Norymberdze z myślą o otwarciu linii na ul. Pawiej. Tamtejsze torowisko będzie ślepym zaułkiem jeszcze przez ok. rok. Tymczasem na 27 września zaplanowano otwarcie Galerii Krakowskiej. Nowe maszyny będą więc obsługiwać linię, która skończy się przy drzwiach Galerii.

Dwa wagony przyjechały do Krakowa w zeszłym tygodniu. Ostatni dojechał w nocy z niedzieli na poniedziałek. MPK kupiło je zaledwie za 450 tys. zł, bo dla Niemców dalsze ich utrzymywanie byłoby zbyt kosztowne. Trzy takie nowe kosztowałyby 6 mln zł. - Dodatkowym atutem są ich podzespoły, które pasują też do jeżdżących już po mieście "norymberczyków" GT6 - cieszy się Osuch.


17:21 / 26.07.2008
link
komentarz (1)
Najnowsze komunikaty:

Przedstawiam po długim okresie nieistnienia plany inwestycyjne mojej firmy:

W dniu 18 lipca 2008r. podczas spotkania informacyjnego "Rozwój Systemu Transportowego w Warszawie" spółka ujawniła nową listę projektów infrastrukturalnych, które zamierza realizować w latach 2007-2015, m.in. przy udziale dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" (oś VII - "transport przyjazny środowisku"). TW sp. z o.o. planuje następujące inwestycje:

I) Obługa Stadionu Narodowego komunikacją tramwajową.
W ramach inwestycji przewidziana jest modernizacja łącznie 3 km toru podwójnego wzdłuż ulic Targowej i al. Zielenieckiej (w tym modernizacja torowiska, przebudowa platform przystankowych, priorytety na skrzyżowaniach) oraz budowa nowej pętli tramwajowej Stadion (w zastępstwie przewidzianej do likwidacji pętli al. Zieleniecka), obsługującej Stadion Narodowy a zarazem tworzącej zintegrowany węzeł przesiadkowy z koleją (stacja W-w Stadion) i metrem (planowana stacja Stadion na II linii metra). W ramach inwestycji przewiduje się także zakup 30 niskopodłogowych wagonów przegubowych. Planowany koszt to ok. 297 mln zł (bez VAT), zakładany czas realizacji to lata 2009-2012. Obecnie trwają uzgodnienia gotowego SIWZ na zakup tramwajów oraz przygotowywany jest przetarg na wykonanie Studium Wykonalności dla projektu.
Inwestycja została zgłoszona do dofinansowania z Listy Indykatywnej "Euro 2012" - spodziewane dofinansowanie wynosi 45 mln euro.

II) Modernizacja trasy tramwajowej w ciągu Trasy W-Z (odcinek pętla Cm. Wolski - Dworzec Wileński).
W ramach inwestycji przewidziana jest modernizacja łącznie 7,6 km toru podwójnego wzdłuż ul. Wolskiej i al. Solidarności wraz z budową pasa autobusowo-tramwajowego, przebudową węzła Okopowa-al. Solidarności i modernizacją wysepek przystankowych oraz zakup 30 niskopodłogowych wagonów przegubowych. Planowany koszt to ok. 433,0 mln zł (bez VAT), zakładany czas realizacji to lata 2008-2011. Obecnie trwa I etap modernizacji (odcinek Cm. Wolski - pl. Bankowy), oraz trwają uzgodnienia gotowego SIWZ na zakup tramwajów, w przygotowaniu jest przetarg na projekt oraz wykonanie II etapu modernizacji (odcinek pl. Bankowy - Jagiellońska). III etap modernizacji (odc. Jagiellońska - pl. Wileński wraz z modernizacją węzła) ma zostać wykonany w trakcie budowy stacji metra Dworzec Wileński).
Inwestycja zostanie zgłoszona do konkursu w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

III) Modernizacja trasy tramwajowej w ciągu al. Jana Pawła II (odcinek pętla Kielecka - pętla Piaski).
W ramach inwestycji przewidziana jest modernizacja łącznie 9 km toru podwójnego wzdłuż al. Niepodległości, Chałubińskiego, al. Jana Pawła II i Broniewskiego wraz z modernizacją wysepek przystankowych i wprowadzeniem priorytetów na skrzyżowaniach oraz zakup 25 niskopodłogowych wagonów przegubowych. Planowany koszt to ok. 323,0 mln zł (bez VAT), założony czas realizacji to lata 2009-2012. Obecnie gotowe jest Studium Wykonalności dla projektu oraz trwają uzgodnienia gotowego SIWZ na zakup tramwajów.
Inwestycja zostanie zgłoszona do konkursu w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

IV) Rozbudowa trasy tramwajowej Bemowo - Kasprzaka.
W ramach inwestycji przewidziana jest budowa trasy tramwajowej ok. 3 km toru podwójnego w ciągu ul. Powstańców Śląskich (odcinek Radiowa - Górczewska), Ordona (odcinek Wolska - Kasprzaka) i Kasprzaka (odcinek Ordona - Skierniewicka) wraz z modernizacją pętli Cm. Wolski i wprowadzeniem priorytetów na skrzyżowaniach oraz zakup 10 niskopodłogowych wagonów przegubowych. Obecnie gotowe jest Studium Wykonalności dla projektu. Wiadukt tramwajowy w ciągu ul. Powstańców Śląskich powstanie w latach 2008-2010 w ramach budowy trasy ekspresowej S-8 (Konotopa-Powązkowska). Obecnie trwają uzgodnienia gotowego SIWZ na zakup tramwajów.
Inwestycja zostanie zgłoszona do konkursu w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

V) Dostosowanie taboru Tramwajów Warszawskich do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W ramach inwestycji przewidziany jest zakup 40 niskopodłogowych wagonów przegubowych. Obecnie trwają uzgodnienia gotowego SIWZ na zakup tramwajów. Inwestycja zostanie zgłoszona do konkursu w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

VI) Zakup 20 tramwajów niskopodłogowych.
W ramach inwestycji przewidziany jest zakup 20 niskopodłogowych wagonów przegubowych. Obecnie trwają uzgodnienia gotowego SIWZ na zakup tramwajów. Inwestycja zostanie sfinansowana w ramach umowy wieloletniej TW-ZTM.

VII) Zakup 31 tramwajów niskopodłogowych.
W ramach inwestycji przewidziany jest zakup 31 niskopodłogowych wagonów przegubowych. Zadanie byłoby zrealizowane jako tzw. zakup uzupełniający w ramach przetargu na nowe tramwaje niskopodłogowe, jego realizacja uzależniona jest jednak od decyzji ZTM o powierzeniu TW obsługi budowanej aktualnie trasy tramwajowej na Tarchomin (w przypadku wprowadzenia tam operatora prywatnego zamiast TW - ten zakup uzupełniający nie zostałby zrealizowany). Obecnie trwają uzgodnienia gotowego SIWZ na zakup tramwajów.

Łącznie Tramwaje Warszawskie planują realizację 6 (ewentualnie 7) projektów, dzięki zrealizowaniu których powstałoby 3 km nowych torowisk, zmodernizowane zostałoby 19,6 km istniejących torowisk oraz zakupione zostałoby 155-186 nowych niskopodłogowych przegubowych wagonów tramwajowych (przy czym tabor tramwajowy ma być zakupiony w ramach jednego dużego przetargu).


Pozostałe inwestycje infrastrukturalne przestały być zadaniami TW sp. z o.o. - obecnie są inwestycjami Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, finansowanymi z budżetu miasta. Niektóre z nich zostały zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym m. st. Warszawy na lata 2008-2013, pozostałe nie mają określonego terminu realizacji.

I) Obługa Tarchomina komunikacją tramwajową.
W ramach inwestycji przewidziana jest budowa łącznie 11,7 km toru podwójnego wzdłuż ulic Modlińskiej, Nowoprojektowanej i Światowida oraz wzdłuż Trasy Mostu Północnego (z jednoczesną budową węzła tramwajowego "Pułkowa" i modernizacją odcinka Huta - węzeł "Pułkowa") i pętli tramwajowo-autobusowej Winnica. Zakładany czas realizacji to lata 2008-2011. Budowa torowiska tramwajowego na odcinku TMP - Winnica została zapisana w WPI m.st. Warszawy jako inwestycja ZTM i ma zostać sfinansowana z budżetu miasta (wartość zapisanego finansowania - 130 mln zł), budowa torowiska tramwajowego w ciągu Trasy Mostu Północnego została zapisana w WPI m.st. Warszawy jako inwestycja ZDM (w ramach budowy Trasy). (więcej)

II) Budowa trasy tramwajowej w ciągu Mostu Krasińskiego.
W ramach inwestycji przewidziana jest budowa łącznie 3 km toru podwójnego wzdłuż ulicy Krasińskiego, na planowanym Moście Krasińskiego oraz wzdłuż planowanego przedłużenia ul. Budowlanej (na odcinku od pl. Wilsona do ul. Odrowąża). Realizacja planowana jest na lata 2008-2011. Budowa torowiska tramwajowego została zapisana w WPI m.st. Warszawy i ma zostać sfinansowana wspólnie przez budżet miasta (jako inwestycja ZDM w ramach budowy trasy) i TW sp. z o.o. (w ramach umowy wieloleniej).

III) Budowa trasy tramwajowej Dworzec Zachodni - Wilanów.
W ramach inwestycji przewidziana jest budowa łącznie 14,2 km toru podwójnego wzdłuż ulic Bitwy Warszawskiej 1920r., Banacha, Rostafińskich, Boboli, Rakowieckiej, Goworka, Spacerowej, Belwederskiej, Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej z jednoczesną budową pętli tramwajowej Pałacowa. Inwestycja nie jest zapisana w WPI m. st. Warszawy, termin realizacji jest nieznany.

IV) Budowa trasy tramwajowej do Warszawskiego Parku Technologicznego.
W ramach inwestycji przewidziane jest budowa łącznie 6,2 km toru podwójnego wzdłuż ulic Gagarina, Czerniakowskiej-Bis, Nowoprojektowanej Wschodniej, Bartyckiej, Nowobartyckiej i Augustówka wraz z budową pętli tramwajowej EC Siekierki. Inwestycja nie jest zapisana w WPI m. st. Warszawy, termin realizacji jest nieznany.


Ciekawostki:

Kiedyś była taka linia...

Linia 11 w ostatnim wcieleniu została uruchomiona 21 sierpnia 1948r. na trasie Staszica - Plac Zbawiciela. Jej trasa ulegała wielorakim korektom, niemniej do 1964 roku łączyła Wolę z Mokotowem. Wówczas zmieniono jej bieg kierując na Żoliborz, początkowo na Marymont, później na Piaski, a następnie do Huty. Na początku lat 90. na 'jedenastce' zmalały potoki pasażerskie z powodu zamknięcia wielu wolskich fabryk. Z tego powodu od 6 kwietnia 1991r. linia 11 kursowała tylko w dni robocze, następnie 1 lipca 1992r. została zawieszona, by w dniu 1 września 1992r. ulec likwidacji. Rolę linii 11 (i zlikwidowanej jednocześnie 12) przejęła częściowo linia 42 z Górczewskiej na Żerań FSO.


Wagon silnikowy typu 13N (nr. tab. 315) w roku 1967


3 września tego roku upłynie 21 lat od największej w Warszawie i jednej z największych w kraju katastrofy tramwajowej. Wówczas, 3 września 1987 roku, na skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Młynarskiej doszło do tragicznego zderzenia dwóch składów typu 105N. W jadący w stronę Centrum skład linii 26 uderzył skład linii 27. Początkujący motorniczy (z patronem) nie zauważył przełożonej zwrotnicy do skrętu w ul. Młynarską i z dużą prędkościa uderzył w pierwszy wagon składu linii 26. To była pora szczytu komunikacyjnego, więc w uderzonym wagonie był tłok. Pierwszy wagon, nr. tab. 1049, został rozerwany niemal na dwie części.
Zginęło 7 osób, a blisko 70 zostało rannych.



Takich szkód doznał uderzony wagon typu 105N linii 26 oczekujący na zajezdni R-1 Wola na kasację (skasowany w grudniu 1987 r.).

P.S. Największa w kraju tragedia na tramwajowych szynach wydarzyła się w Szczecinie 7 grudnia 1967 roku na ul. Wyszaka. O tym napiszę niebawem.

19:03 / 24.04.2008
link
komentarz (0)
Na razie nie ma nic nowego z TW, więc (w godzinach wolnych) szukam skarbów. Zarejestrowałem się na www.opencaching.pl i założyłem swoją pierwszą skrzynkę. Zabawa ta polega na szukaniu ukrytych przez innych ludzi skrzynek. Jak się znajdzie, to trzeba wpisać swój nick do logbook'a, który jest wewnątrz skrzynki, a następnie powiadomić jej właściciela na stronie. Są skrzynki łatwe do znalezienia i trudne, do których trzeba się dostać przez chaszcze kłujących krzaków lub wspinać na kominy.....



14:58 / 16.04.2008
link
komentarz (0)
Wypadki:

Tramwaj wbił się w filar wiaduktu kolejowego

Tramwaj uderzył w filar wiaduktu kolejowego w centrum Katowic. Nikomu nic się nie stało, ale kolizja na krótko sparaliżowała komunikację w tej części miasta.
Jeszcze przed południem udało się przywrócić normalny ruch samochodów i tramwajów w tym rejonie, nieznacznie utrudniony jest jeszcze ruch pociągów.

Do wypadku doszło ok. godz. 9 przy ul. Kochanowskiego w pobliżu kinoteatru Rialto. Tramwaj linii nr 16 jadący w kierunku Pl. Miarki wykoleił się i uderzył w jedną z wielu podpór wiaduktu.

Jak podał rzecznik katowickiej policji Jacek Pytel, w wyniku kolizji nikt nie ucierpiał. Uderzenie w filar było jednak na tyle silne, że specjaliści sprawdzali, czy nie została naruszona konstrukcja całego wiaduktu. Na dwie godziny zablokowany był ruch tramwajowy, zaś samochody w kierunku Rynku poruszały się jednym pasem ruchu. W przeciwną stronę ruch samochodowy był przez pewien czas całkowicie zablokowany. Na miejsce przyjechały ekipy naprawcze z ciężkim sprzętem.

Karol Trzoński z katowickiego Zakładu Linii Kolejowych powiedział, że krótko po uderzeniu wyłączono dwa tory prowadzące na jeden z peronów pobliskiego dworca PKP.

- Kierowanie pociągów na inne tory to dosyć skomplikowana operacja. Dlatego około 15 pociągów zanotowało kilkunastominutowe opóźnienia - powiedział Trzoński.

- Teraz - dodał - zablokowany jest jeszcze jeden tor. Tak będzie do czwartku, kiedy zostanie odbudowana zniszczona podpora wiaduktu. Opóźnienia pociągów nie powinny do tego czasu przekraczać 5-10 minut - zapowiedział Trzoński.

Według biura prasowego Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, przyczyną wypadnięcia tramwaju z torów było najprawdopodobniej poszerzenie torowisk.

- Jak informują Tramwaje Śląskie, w tym miejscu po torach jeżdżą nie tylko tramwaje, dodatkowo eksploatują je przejeżdżające przez nie samochody. Intensywny ruch mógł być przyczyną "rozejścia się" torów, co z kolei mogło być powodem wypadnięcia pojazdu z szyn - poinformowała rzeczniczka KZK GOP Alodia Ostroch.

Zaznaczyła, że oficjalne przyczyny wypadku znane będą po ekspertyzie dokonanej przez komisję specjalistów - zbadają oni zarówno stan torowiska, jak i pojazdu.



16:25 / 14.04.2008
link
komentarz (0)
Wypadki:

Ciężarówka uderzyła w tramwaj - ranny jest motorniczy

Kierowca samochodu ciężarowego jadący w stronę centrum Warszawy tuż przed placem Zawiszy chciał zawrócić. Nie zauważył jednak nadjeżdżającego od strony Bemowa tramwaju linii 24 i uderzył w przód pojazdu. Na miejsce przyjechała policja, pogotowie ratunkowe oraz tramwajowe. Korek utworzył się od pl. Zawiszy aż do Muzeum Powstania Warszawskiego. Ulica Towarowa jest nieprzejezdna. Do zdarzenia doszło w poniedziałek 14 kwietnia o 10.35.

- Motorniczy tramwaju został lekko ranny w rękę. Pogotowie, które przyjechało na miejsce, opatrzyło go, nie było potrzeby zabrania rannego do szpitala - mówi Piotr, świadek zdarzenia. - W wyniku uderzenia pierwszy wagon wypadł z szyn. Na miejsce przyjechał specjalny dźwig, który próbuje ustawić tramwaj na tory. Może to potrwać nawet pół godziny - dodaje Piotr.


Źródło: Alert24.pl





21:05 / 13.04.2008
link
komentarz (0)
Warto tu zajrzeć:

Tramwajowa Toplista.pl



10:17 / 10.04.2008
link
komentarz (1)
Dzisiaj tramwajarz pisze z Łodzi - zawitałem do tego miasta wraz ze swoją kobietą, by zwiedzić Muzeum Komunikacji oraz pospacerować ulicą Piotrkowską.

Łódzkie tramwaje jeżdżą po torach 1000 mm, a więc są wąskotorowe. Najwięcej jest wagonów typu 805 Na, a na linii 10 kursuje pięcioczłonowy kanadyjski Cityrunner, który wewnątrz przypomina warszawską Pesę.

Ciekawostką jest fakt, że większość łódzkich wagonów jest malowanych w barwy warszawskie, a linia 46 z Łodzi do Ozorkowa (34 km długości) to najdłuższa linia tramwajowa w Polsce i jedna z najdłuższych w Europie!




Skład wagonów typu 805 Na



Skład zmodernizowanych wagonów typu 805 Na



Wagon typu Cityrunner



15:22 / 07.04.2008
link
komentarz (4)
Najnowsze komunikaty:

W weekend odbyły się uroczystości związane ze 100-leciem tramwaju elektrycznego w Warszawie. Piątek tramwajarze spędzili we własnym gronie na uroczystej gali w Sali Kongresowej. W sobotę można było zwiedzać zajezdnię Wola i znajdujący się obok zakład naprawczy T-3. Na stoisku TW była prowadzona sprzedaż 3 i 4 tomu monografii, nieopodal znajdowało się także stoisko Nowej Zajezdni z aneksem antykwarycznym. Około jedenastej ruszyła parada - która wyjechała z zajezdni Wola, potem przemierzyła trasę prowadzącą ul. Towarową, Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, al. Zieleniecką, ul. Targową i wróciła przez Trasę W-Z na R-1. Kolejnym elementem obchodów była niedzielna wystawa zdjęć, zorganizowana w wagonie 102Na ustawionym na placu Starynkiewicza. Na ośmiu planszach pojawiło się kilkadziesiąt zdjęć zebranych na zbiórce pamiątek organizowanej przez KMKM i Gazetę Wyborczą. Stulecie przyciągnęło całą rzeszę miłośników nie tylko z Warszawy, lecz całej Europy - Wielkiej Brytanii, Niemiec czy nawet Rosji. Szkoda więc, że atrakcje przygotowane na stulecie nie były równie widowiskowe, jak te sprzed dziesięciu lat.

A oto typy wagonów, które wzięły udział w Paradzie:

Wagony historyczne (wpisane do rejestru zabytków):



Wagon typu A (nr taborowy 43) z 1907 roku



Wagon typu Lw (nr taborowy 541) z 1925 roku



Wagon typu K (nr taborowy 445) z 1939/1940 roku



Wagon typu N (nr taborowy 674) z 1952 roku



Wagon typu 13NS (nr taborowy 795)

Wagony obecne (liniowe):



Skład wagonów typu 105Na (nr taborowe 1328 i 1327) z 1984 roku



Wagon typu 116Na (nr taborowy 3027) z 2000 roku



Skład wagonów typu 105N2k2000 (nr taborowe 2122 i 2123) z 2000 roku



Skład wagonów typu 123N z roku 2007



Najnowszy wagon i najdłuższy zarazem w Polsce - typ 120N (nr taborowy 3106) wyprodukowany w bydgoskiej fabryce PESA w 2007 roku.


Widok na Paradę (Most Śląsko-Dąbrowski):








17:34 / 06.04.2008
link
komentarz (1)
Najnowsze komunikaty:

W sobotę 5 kwietnia ruszył pierwszy etap zmian tramwajowych. Sześć linii pojedzie inaczej, pojawi się jedna nowa.


Ukazały się też zmienione rozkłady z czasem przejazdu między przystankami. Oto szczegóły zmian:

Linia 2 skróciła trasę do Piasków, została wycofana z Koła i Bemowa.

4 przestała dojeżdżać do Służewca, dojeżdża z Żerania na Wyścigi.

13 skróciła trasę do Koła.

21 wydłużyła trasę przez most Poniatowskiego i Aleje Jerozolimskie do pl. Narutowicza.

28 wydłużyła trasę i zaczęła jeździć do Koła.

46 z jednej strony skróciła trasę do pętli Ratuszowa przy zoo, a z drugiej wydłużyła ją do ul. Kasprzaka.

Pojawiła się też linia 5, która kursuje z pętli obok stacji metra Marymont ulicami: Słowackiego, Marymoncką, Zgrupowania „Kampinos”, Nocznickiego, Wólczyńską, Reymonta, Powstańców Śląskich, Radiową, Dywizjonu 303 do pętli Koło.

Dodatkowo zmieniły się rozkłady linii 22 (dodatkowe kursy dla rozładowania tłoku) i 23 – kursuje w szczycie co sześć minut, czyli dwa razy częściej niż wcześniej.

W tym samym czasie ZTM miał wprowadzić zmiany w częstotliwości kursowania tramwajów w całym mieście – w szczycie co 5 i 10 minut (teraz jeżdżą co 6 i 12 minut). Dlaczego z tych planów się wycofał? Urzędnicy tłumaczą, że zmiana została przełożona na jesień z powodu licznych remontów linii tramwajowych zaplanowanych na ten sezon, które rozregulują rozkłady. Drugi etap zmian zapowiadają na jesień.

Od soboty na przystankach tramwajowych w całym mieście pojawiły się też nowe rozkłady jazdy. Pasażerowie znajdą na nich średnie czasy przejazdów między poszczególnymi przystankami. To wstęp do wprowadzenia biletów czasowych, które mają obowiązywać od 2 czerwca. ZTM zastrzega jednak, że podane czasy przejazdów mają jedynie charakter orientacyjny i mogą się zmieniać. Podobnego udogodnienia nie wprowadzili dla autobusów. Dlaczego? Jak usłyszeliśmy, przy warszawskich korkach są one praktycznie nieprzewidywalne.

Źródło: "Życie Warszawy"



16:07 / 02.04.2008
link
komentarz (3)
Z historii Tramwajów Warszawskich garść tekstów i fotek

kliknij -> Jak to kiedyś było



Rozrywka

Kółko i krzyżyk



Wąż




Przyjemnego granka życzy Tramwajarz!



19:32 / 27.03.2008
link
komentarz (1)
Najnowsze komunikaty:

Nowe ceny biletów w Warszawie

kliknij -> Ceny biletów od 2 czerwca


26 marca 2008

Dokładnie 100 lat temu, 26 marca 1908, z placu Krasińskich wyjechał w trasę linii 3 pierwszy w Warszawie tramwaj elektryczny.
Tramwaje Warszawskie uczczą swoją wielką rocznicę organizowaną 4.04 Międzynarodową Konferencją Naukową nt.: Umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie drogowego transportu pasażerskiego.
Wieczorem 4.04 w Sali Kongresowej odbędzie się Gala Jubileuszowa, na której zasłużonym pracownikom wręczone zostaną medale.
W sobotę 5.04 odbędzie się parada tramwajów na trasie Zajezdnia Wola - Towarowa - Al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Zieleniecka - Targowa - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Zajezdnia Wola. Ponadto na wyżej wymienionej trasie w godz. 12–18 kursować będą dwa zabytkowe tramwaje, którymi przejazd będzie bezpłatny. W godz. 10-16 będzie też można zwiedzać zajezdnię na Woli razem z Zakładem Naprawy Tramwajów.
Na budynku dyrekcji TW odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa ku czci Maurycego Spokornego - pierwszego dyrektora zarządu Tramwajów Miejskich. Podczas dnia otwartego można będzie nabyć monografię Warszawskie tramwaje elektryczne 1908-2008.

kliknij -> Parada Warszawskich Tramwajów

kliknij -> Jak to było 100 lat temu


26 marca 2008

Od 1.04 wraz z nowymi rozkładów jazdy wszystkich linii tramwajowych zostają wprowadzone następujące stałe zmiany w układzie linii:
2 - skrócenie trasy do Piasków (przez Bemowo pojedzie wydłużone 28)
4 - likwidacja kursów do Służewca (pojedzie tam kursująca co 6 minut 14)
5 - nowa solówkowa linia na trasie Koło - Nowe Bemowo - Huta - Metro Marymont (zastąpi kursującą obecnie tą trasą linię Z-8, a wcześniej 13 i 15)
13 - skrócenie do Koła (na Bemowo dwa razy częściej kursować będzie 23, a na odcinku bielańskim zastąpi ją nowa linia 5)
21 - wydłużenie do placu Narutowicza przez most Poniatowskiego i Aleje Jerozolimskie (zamiast 46)
28 - wydłużenie do Koła (w zamian za 2)
46 - skrócenie trasy do pętli Ratuszowa-ZOO (w Aleje pojedzie w zamian 21) i wydłużenie trasy do ul. Kasprzaka, którą w zależności od pory dnia kursować będzie lewoskrętnie lub prawoskrętnie;
Z-8 - likwidacja czasowej linii zastępczej (zastąpi ją nowa linia 5).
Jednocześnie zmiany wprowadzone od 9.02 polegające na zawieszeniu 15, uruchomieniu 14 i zmianie tras 10 i 35 zostają utrzymane na stałe.


Ciekawostki:


Na liniach tramwajowych między Düsseldorfem i Krefeld jeżdżą tramwajowe wagony barowe.

W Stuttgarcie jedna z linii tramwajowych (numer 10) kursuje na torze zębatym.

W Douglas (Wyspa Man) istnieje ostatnia regularnie kursująca linia tramwaju konnego.

Najpopularniejszy polski tramwaj Konstal 105Na jest w konstrukcji części elektrycznej i układu napędowego niemal wierną kopią amerykańskiego PCC z okresu międzywojennego. Gdy w 1973 roku uruchomiono jego produkcję, był tańszy od równocześnie montowanych autobusów Jelcz PR-110.


Tramwaje na świecie:




GT6 to jednokierunkowy tramwaj przegubowy, dwuczłonowy, sześcioosiowy (stąd cyfra sześć: niem. Gelenktriebwagen 6-achsig). Jest to rozwinięcie konstrukcji jednoczłonowego wozu Düwag T4. Napęd na pierwszy i ostatni wózek, środkowy wózek toczny, rozruch rezystorowy. Silniki trakcyjne są samoprzewietrzalne, a wagon posiada hamulce szynowe, tarczowe elektryczne (postojowe) oraz ręczne. Cztery pary harmonijkowych drzwi z fotokomórką, od strony drzwi rząd podwójnych siedzeń, po stronie przeciwnej pojedynczy. Siedzenia ustawione na przemian - przodem i tyłem do kierunku jazdy. Wagony mogą być eksploatowane z doczepami typu B4. Poza normalnotorową, powstała również wersja o rozstawie kół 1000 mm.

Pierwsze wagony GT6 pojawiły się w Düsseldorfie w 1956. Następnie rozpoczęto ich eksploatację w innych miastach Niemiec oraz innych państw. W krajach zachodnioeuropejskich zaczęto wycofywać je z eksploatacji w latach 90. XX wieku, zastępując taborem niskopodłogowym. Część z nich trafiła wówczas do Polski uzupełniając tabor w Elblągu, Grudziądzu, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. W Polsce poddaje się je drobnym przeróbkom, w zależności od potrzeb przewoźnika (m.in. nowe kierunkowskazy i oświetlenie, wydzielenie miejsca na wózek inwalidzki, nowe siedzenia).



14:33 / 19.03.2008
link
komentarz (0)
Najnowsze komunikaty:

50 lat Parlamentu Europejskiego

Zdjęcia i ulotki opowiadające o historii Parlamentu Europejskiego, tort urodzinowy i księga życzeń - wszystko to znajdzie się w zabytkowym tramwaju, który 19 marca będzie jeździł ulicami Warszawy, w związku z 50-leciem działalności PE.

Tramwaj będzie kursował w środę do godz. 16 od Placu Narutowicza do przystanku Dom Towarowy - Wola.



20:24 / 18.03.2008
link
komentarz (0)
Najnowsze komunikaty:

W sobotę 22 marca na linii 3 z okazji wzmożonego ruchu przedświątecznego pojawią się składy trójwagonowe, a na 26 potrójniaki zobaczymy także w niedzielę 23 marca.

W dniach 23-24 marca (niedziela-poniedziałek) zawieszone zostanie kursowanie linii 2 3 8 16 19 21 23 27. Linia 9 będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy.


17:51 / 10.03.2008
link
komentarz (0)
Najnowsze komunikaty:

Już za niecały miesiąc w Warszawie odbędzie się dwudniowe święto z okazji 100-lecia elektrycznych tramwajów!

Z tejże okazji Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej (KMKM) zbiera pamiątki z dawnych lat funkcjonowania elektrycznych tramwajów w Warszawie, które zostaną pokazane na specjalnej wystawie. Każdy, kto posiada jakieś zdjęcia czy inne rzeczy związane z tramwajami warszawskimi proszony jest o przekazanie (wypożyczenie) ich dla KMKM. Oto adres, pod który można przesłać pamiątki komunikacyjne:

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie
ul. Senatorska 37
00-099 Warszawa






15:02 / 20.02.2008
link
komentarz (0)
Najnowsze komunikaty:

Od 1 lutego trzywagonowe składy znikają z linii 36. Pojawią się za to na dużo bardziej wymagających tego liniach 17 i 26, a dokładnie na brygadach szczytowych: 022/26, 023/26, 026/26 oraz 020/17, 022/17. W przypadku 17 będą to składy żoliborskie, natomiast na 26 – mokotowskie, wobec czego linia ta będzie teraz obsługiwana przez wszystkie zajezdnie tramwajowe. Wyjazdy z Mokotowa będą się odbywać na Wiatraczną przez Woronicza, Puławską, Marszałkowską i Trasę W-Z. Zjazdy po tej samej trasie.
Potrójniaki pojawią się też w soboty na trzech brygadach 26: 3 (z R-4), 6 (z R-4) i 9 (z R-3).


Po wielu tygodniach nieustannych zapowiedzi i przesuwania terminów wreszcie udało się uruchomić tablice elektroniczne na przystankach tramwajowych w Alejach Jerozolimskich. Tablice pokazują czas pozostały do odjazdu tramwajów poszczególnych linii. System działa na razie testowo, bowiem wciąż pozostaje do usunięcia kilka felerów. Najjaskrawszym z nich jest pokazywanie niewłaściwej kolejności spodziewanych przyjazdów oraz zbyt późna detekcja przyjeżdżających tramwajów. Dociekliwi usłyszą też z głośników, że linia 8 jedzie do pętli Oskropka Górczewska. Miejmy jednak nadzieję, że początkowe trudności zostaną pokonane, dzięki czemu już wkrótce prasa zamiast ogłaszać kolejne odwołane terminy będzie miała nowy temat dyżurny: wyłapywanie pomyłek systemu.



15:37 / 18.02.2008
link
komentarz (2)
Najnowsze komunikaty:

Od kwietnia 2008 roku Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zmieni rozkłady jazdy niemal wszystkich linii tramwajowych w celu zlikwidowania tzw. zjawiska jazdy stadami, czyli jednoczesnego podjazdu na przystanek wszystkich linii na danej trasie (obecnie to zjawisko jest nader często spotykane).
Pięć linii (6, 13, 17, 22 i 33) kursować będzie po zmienionych trasach z powodu prac przy budowie stacji metra Młociny.
Z powodu prac przy budowie stacji metra Młociny nadal będzie uruchomiona linia zastępcza Z-8.
Jedna linia (15) pozostanie zawieszona.

Poniżej spis linii, ich trasy oraz częstotliwość kursowania w minutach w układzie szczyt/poza szczytem/święto.


1 ANNOPOL - Rembielińska - Budowlana - Odrowąża - Starzyńskiego - most Gdański - Słomińskiego - Okopowa - Towarowa - pl. Zawiszy - Grójecka - Banacha - BANACHA 5/10/15 min

2 PIASKI - Broniewskiego - al. Jana Pawła II - Słomińskiego - most Gdański - Starzyńskiego - Odrowąża - Budowlana - Rembielińska - Annopol - ŻERAŃ WSCHODNI 10/15/15 min

3 ANNOPOL - Rembielińska - Budowlana - Odrowąża - 11 Listopada - Targowa - Zamoyskiego - Grochowska - GOCŁAWEK 10/15/15 min

4 WYŚCIGI - Puławska - Marszałkowska - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Targowa - 11 Listopada - Odrowąża - Budowlana - Rembielińska - Annopol - ŻERAŃ WSCHODNI 10/15/15 min

6 (trasa zmieniona) TWARDOWSKA (AWF) - Marymoncka - Słowackiego - Mickiewicza - Międzyparkowa - Słomińskiego - most Gdański - Starzyńskiego - Jagiellońska - Ratuszowa - Targowa - Zamoyskiego - Grochowska - GOCŁAWEK 10/15/15 min

7 OKĘCIE - al. Krakowska - Grójecka - pl. Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Poniatowskiego - al. Zieleniecka - Targowa - Kijowska - al. Tysiąclecia - Kawęczyńska - KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA 10/15/15 min

8 OS. GÓRCZEWSKA - Górczewska - Powstańców Śląskich - Połczyńska - Wolska - Skierniewicka - Kasprzaka - Prosta - Towarowa - pl. Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Poniatowskiego - al. Zieleniecka - Zamoyskiego - Grochowska - WIATRACZNA 10/15/15 min

9 OKĘCIE - al. Krakowska - Grójecka - pl. Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Poniatowskiego - Waszyngtona - Grochowska - GOCŁAWEK 5/7-8/? min

10 OS. GÓRCZEWSKA - Górczewska - Powstańców Śląskich - Połczyńska - Wolska - Skierniewicka - Kasprzaka - Prosta - al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości - Rakowiecka - św. Boboli - Wołoska - WORONICZA 10/15/15 min

13 (trasa zmieniona) NOWE BEMOWO - Powstańców Śląskich - Radiowa - Dywizjonu 303 - Obozowa - Młynarska - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Targowa - Kijowska - al. Tysiąclecia - Kawęczyńska - KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA 10/15/15 min

14 BANACHA - Banacha - Grójecka - Filtrowa - Krzywickiego - Nowowiejska - Marszałkowska - Puławska - Woronicza - Wołoska - Marynarska - SŁUŻEWIEC 10/15/15 min

15 (linia zawieszona)

16 ŻERAŃ FSO - Jagiellońska - Starzyńskiego - most Gdański - Słomińskiego - al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości - Rakowiecka - KIELECKA 10/15/15 min

17 (trasa zmieniona) ZAJEZDNIA ŻOLIBORZ - Pstrowskiego - Marymoncka - Słowackiego - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości - Rakowiecka - św. Boboli - Wołoska - Marynarska - SŁUŻEWIEC 5/7-8/15 min

18 ŻERAŃ FSO - Jagiellońska - Starzyńskiego - most Gdański - Słomińskiego - Międzyparkowa - Andersa - Marszałkowska - Puławska - Woronicza - Marynarska - SŁUŻEWIEC 10/15/15 min

19 PIASKI- Broniewskiego - al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości - Nowowiejska - Marszałkowska - Puławska - METRO WILANOWSKA 10/15/15 min

20 KOŁO - Obozowa - Dywizjonu 303 - Kaliskiego - BOERNEROWO

22 (trasa zmieniona) ZAJEZDNIA ŻOLIBORZ - Pstrowskiego - Nocznickiego - Wólczyńska - Broniewskiego - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - pl. Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Poniatowskiego - Waszyngtona - Grochowska - GOCŁAWEK 10/15/15 min

23 KOŁO - Obozowa - Młynarska - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Targowa - Ratuszowa - Jagiellońska - ŻERAŃ FSO 10/15/15 min

24 NOWE BEMOWO - Powstańców Śląskich - Radiowa - Dywizjonu 303 - Obozowa - Młynarska - al. Solidarności - Towarowa - pl. Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Poniatowskiego - Waszyngtona - WIATRACZNA 5/7-8/15 min

25 OKĘCIE - al. Krakowska - Grójecka - pl. Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Poniatowskiego - al. Zieleniecka - Targowa - 11 Listopada - Odrowąża - Budowlana - Rembielińska - Annopol - ŻERAŃ WSCHODNI 10/15/15 min

26 OS. GÓRCZEWSKA - Górczewska - Powstańców Śląskich - Połczyńska - Wolska - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Targowa - Zamoyskiego - Grochowska - WIATRACZNA 5/7-8/15 min

27 METRO MARYMONT - Słowackiego - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - al. Solidarności - Wolska - CM. WOLSKI 10/15/15 min

28 KOŁO - Dywizjonu 303 - Radiowa - Powstańców Śląskich - Reymonta - Broniewskiego - al. Jana Pawła II - Słomińskiego - most Gdański - Starzyńskiego - Jagiellońska - Ratuszowa - Targowa - Kijowska - DW. WSCHODNI 10/15/15 min

32 PL. NARUTOWICZA - Grójecka - pl. Zawiszy - Towarowa - Okopowa - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Targowa - 11 Listopada - Stalowa - Środkowa - Wileńska - Czynszowa - CZYNSZOWA (powrót: Czynszowa - Stalowa ...) 10/15/15 min

33 (trasa zmieniona) ZAJEZDNIA ŻOLIBORZ - Pstrowskiego - Nocznickiego - Wólczyńska - Broniewskiego - al. Jana Pawła II - Chałubińskiego - al. Niepodległości - Rakowiecka - św. Boboli - Wołoska - Woronicza - Puławska - WYŚCIGI 10/15/15 min

35 NOWE BEMOWO - Powstańców Śląskich - Reymonta - Broniewskiego - al. Jana Pawła II - Stawki - Andersa - Marszałkowska - Nowowiejska - Krzywickiego - Filtrowa - Grójecka - al. Krakowska - OKĘCIE 10/15/15 min

36 MARYMONT-POTOK - Mickiewicza - Andersa - Marszałkowska - Puławska - WYŚCIGI 10/15/15 min

46 (okresowa) RATUSZOWA-ZOO - Ratuszowa - Targowa - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Wolska - DT WOLA 5/?/- min

Z-8 (zastępcza) PIASKI - Broniewskiego - Wólczyńska - Nocznickiego - Pstrowskiego - Marymoncka - METRO MARYMONT 10/15/15 min


Ciekawostki:

Czy wiesz, że oprócz tramwajów przewożących codziennie miliony pasażerów dużych miast, istnieją także tramwaje towarowe?

Najlepszym przykładem funkcjonowania tramwajów towarowych (CarGoTram) jest niemieckie miasto Drezno, gdzie znakomita większość towarów do sklepów, marketów czy też magazynów dowożona jest za pomocą wieloczłonowych tramwajów towarowych. Niezaprzeczalnymi zaletami takiego rozwiązania logistycznego jest szybkość, bezpieczeństwo i ekologia w porównaniu z klasyczną metodą dowozu towaru (TIR-y). W Polsce jedynym tramwajowym transportem towarowym jest dowóz materiałów budowlanych w nocy na miejsce remontów torowisk tramwajowych. A szkoda, że nasze władze nie pomyślały o szynowym transporcie towarowym i nadal TIR-y niszczą nasze i tak kiepskie drogi oraz stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.




CarGoTram w Dreźnie (Niemcy)




Tramwaj towarowy w Amsterdamie (Holandia)




15:47 / 17.02.2008
link
komentarz (5)
Najnowsze komunikaty:

W związku z potrzebą ograniczenia ruchu na wiadukcie przy Dworcu Gdańskim oraz potrzebą usprawnienia komunikacji na terenie Służewca, od dnia 9.02.br. (sobota) wprowadza się zmiany w układzie linii tramwajowych:
- linia 15 zostaje zawieszona,
- uruchomiona zostaje nowa linia 14 na trasie: BANACHA - Grójecka - pl. Narutowicza - Filtrowa - Krzywickiego - Nowowiejska - pl. Politechniki - Nowowiejska - pl. Zbawiciela - Marszałkowska - pl. Unii Lubelskiej - Puławska - Woronicza - Wołoska - Marynarska - SŁUŻEWIEC,
- linia 10 zostaje skrócona do pętla WORONICZA,
- linia 35 zostaje wydłużona od ul. Banacha przez ul. Grójecką i al. Krakowską do pętli OKĘCIE.




Ciekawostki:

Czy wiesz, że już w pierwszej połowie lat 60-tych XX wieku po Warszawie kursowały trójczłonowe tramwaje przegubowe?

Wozy te były jednak w 100 procentach wysokopodłogowe, gdyż zostały zbudowane na bazie wagonów typu N. Wagon PN był wagonem przegubowym, trójczłonowym. Pierwszy człon powstał z przedniej części wagonu silnikowego typu N, tylny człon został zbudowany z tylnej części wagonu doczepnego typu ND, natomiast środkowy (wiszący pomiędzy przednim i tylnym) został wyprodukowany w Warsztatach Głównych. Wagon miał długość 22,0 m (bez sprzęgów 21,39m), szerokość 2,195m, ważył ok. 26t. Wagon PN (podobnie jak wagony typu N) posiadał rozruch ręczny bezpośredni, wyposażony był w znany z eNek nastawnik T401 o 23 stopniach rozruchu i 18 stopniach hamowania - sterowanie odbywało się za pomocą korby rozruchowej (w prototypowym wagonie 0-603 zamiast korby rozruchowej zamontowano typową kierownicę samochodową połączoną z nastawnikiem za pomocą dodatkowej przekładni). Wagon napędzany był dwoma silnikami prądu stałego LT-31 o mocy 60kW każdy, umieszczonymi na podwoziu pierwszego członu. Zamontowano przetwornicę wirującą (niestosowaną dotychczas w eNkach), wytwarzającą prąd o napięciu 40V niezbędny do zasilania obwodów pomocniczych oraz napędzającą wentylatory silników trakcyjnych (przetwornica znajdowała się pod podłogą środkowego członu). Zamontowano hamulce szynowe (co poprawiło skuteczność hamowania awaryjnego), podwozie wagonu zasłonięto fartuchami. Zmieniono znacznie stanowisko motorniczego - skonstruowano nowy pulpit, zamontowano wygodny fotel (zamiast zwykłego stołka zwanego zydlem), zamontowano nowe (identyczne jak w 13N) stanowisko konduktora.

Wagony typu PN mimo początkowych pochwał okazały się niezbyt szczęśliwym rozwiązaniem. Wysoki koszt przebudowy, obecność skomplikowanej aparatury, mała pojemność wagonu i mała ilość drzwi (mniej niż w składzie N+ND) oraz niskie parametry ruchowe (małe przyspieszenie i niska prędkość eksploatacyjna, co wynikało z małej mocy przypadającej na masę wagonu) zadecydowały o rezygnacji z przebudowy dalszych wagonów, zwłaszcza że wszystkie wagony klasyczne miały (w miarę dostarczania nowych wagonów 13N) być przekazywane do innych miast polskich. Dodatkowym problemem były wysoka awaryjność oraz częste pożary, wzniecane przez iskry padające z pantografu na łatwopalne osłony przegubów.

Przez kilka lat wagony PN kursowały na różnych liniach obsługiwanych przez zajezdnie Mokotów i Żoliborz (najczęściej 4, 6, 12, 31 i 36), w 1964r. na krótko skierowano je do obsługi wyłącznie linii 31, jednakże po kilkunastu miesiącach ponownie zaczęły się pojawiać na różnych liniach. W październiku 1966r wszystkie wagony zostały przeniesione do zajezdni Wola - jeździły tam na liniach 20, 20bis i 22 a sporadycznie pojawiały się także na liniach 1, 26 i 34 (zwłaszcza w okolicy 1 listopada). W trakcie eksploatacji (prawdopodobnie po kolizji) wymieniono ścianę przednią w wagonie 0-603. Wiosną 1968r skreślono zniszczony w pożarze wagon 0-606, natomiast rok później po podobnym pożarze skreślono 0-602 (co ciekawe rozbiórki wraku dokonano na R-1 Wola w ramach czynu społecznego z okazji 25-lecia Polski Ludowej). Pozostałe wagony przekazano do Poznania w 1969r (6 wagonów) i 1970r (ostatnie 3 wagony). Wszystkie przekazane wagony jeździły w stolicy Wielkopolski bardzo krótko i już w latach 1972-1973 zostały skasowane (ocalało tylko podwozie jednego z wagonów które obecnie służy jako lorka transportowa).

Dane techniczne:

Długość: 21,39 m
Szerokość: 2,195 m
Masa: 26 t
Liczba drzwi: 3
Liczba miejsc: 172 (36 siedzących i 136 stojących)
Rodzaj silników: prądu stałego
Typ silników: LT-31
Ilość silników: 2
Moc ciągła: 2x60 kW
Prędkość max.: 55 km/h
Liczba osi: 4
Liczba osi napędzanych: 2




wagon PN nr tab. 0-605 na linii 20 w 1967r.



21:33 / 15.02.2008
link
komentarz (1)
Witam!

Na początek chcę przypomnieć o tym, że niebawem (4 i 5 kwietnia 2008 r.) będziemy obchodzić 100 lat elektryfikacji tramwajów w Warszawie!

Ponadto chciałbym tutaj zamieszczać ciekawostki ze świata tramwajowego oraz różne nowinki dotyczące zmiany tras, linni czy też taboru w Warszawie, a także fotki i opisy z kraju i ze świata.